Kujawja

Dekiel Oldermana Zdzisława Pepińskiego. Nazwa:
Korporacja Kujawja, od 1923 r. Polska Korporacja Studentów Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie
Siedziba:
Bydgoszcz, od 1923 r. Cieszyn
Data powstania:
22 X 1919 r.
Barwy:
szafirowa – srebrna – pąsowa
Dewiza:
„Potęga w braterstwie, honor na ostrzu miecza”

Rys historyczny

Zaproszenie na Bal Kujawji 20 II 1929 r. w Cieszynie.

Kujawja została założona dnia 22 X 1919 r. w Bydgoszczy przez słuchaczy Akademii Rolniczej w nawiązaniu do tradycji istniejących w Lipsku od lat 70-tych XIX w. polskich związków i kół naukowych o charakterze korporacyjnym (?), a w szczególności powstałej w 1908 r. (?) Korporacji Ceres.

Komitet Komersowy IV-go Wielkiego Komersu K! Kujawja, Sala Rady Miejskiej, Cieszyn (?) 20 II 1928 r. (?).

W związku z wojną polsko-rosyjską w 1920 r. działalność korporacji uległa zawieszeniu. Ponownie aktywna od 1921 r., po przeniesieniu bydgoskiej uczelni do Cieszyna, w 1923 r. także zmieniła siedzibę i oficjalną nazwę na Polska Korporacja Studentów Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. W związkiem z nieakademickim statusem uczelni w Cieszynie Kujawja zostaje przyjęta dnia 25 III 1925 r. na członka nadzwyczajnego Związku Polskich Korporacji Akademickich (data starszeństwa związkowego: 19 III 1923 r.).

Bal Kujawji, Cieszyn 21 I 1929 r.

Zawarła kartele w 1924 r. z K! Corona z Poznania oraz dnia 25 V 1929 r. z K! Arcadia z Krakowa.

Całkowita ustalona i pewna, choć niekompletna imienna lista członków obejmuje 232 nazwiska, w tym czterech członków honorowych.

Po wojnie Kujawja nieoficjalnie organizowała regularne spotkania i komerse. Jej członkom udało się ponadto zarejestrować Towarzystwo Przyjaciół Akademii Rolniczo-Techniczej w Olsztynie, co stworzyło dogodne ramy organizowania tych spotkań. W latach 80-tych spisana została historia korporacji oraz powstał okolicznościowy album Pro Memoria. W 2002 r. doszło do reaktywacji korporacji (vide www.kujawja.org).

Legitymacja członkowska Kujawji Edmunda Kotlińskiego, 1928 r.

Lista członków

Poniższa, niekompletna lista członków Kujawji obejmuje ponad dwieście nazwisk. Będziemy wdzięczni za jej uzupełnianie i korektę, przesyłanie danych biograficznych i fotografii członków korporacji (vide Kontakt), jak także za pomoc w poszukiwaniach materialnych śladów oraz wszelkich informacji o samej korporacji (vide Poszukiwania).

Członkowie honorowi

  1. Bolesław Błażek, (25 stycznia 1872 r. we Lwowie - prawd. ok. 1943) z rodziny o czeskim pochodzeniu, studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego 1891-95, od 1920 prof. Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Bydgoszczy, a następnie WSGW w Cieszynie, Filister honorowy Kujawji
  2. Jan Krudysz, ( - ok. 1950) absolwent Akademii Rolniczej w Dublanach, inż., prof. WSGW w Cieszynie, kurator i Filister honorowy Kujawji

    Prof. Henryk Maciejewski, 1930 r.

  3. Henryk Maciejewski, prof. WSGW w Cieszynie, Filister honorowy Kujawji

    Prof. Andrzej Piekarski, Cieszyn 1933 r.

  4. Andrzej Jan Piekarski, (13 lutego 1885 w Dziećmierzowie w Poznańskim - ok. 1943) studiował w Halle, Berlinie i Lipsku, dr, asystent w Oddziale Bakteriologicznym Instytutu Agronomicznego w Lipsku, założyciel i prezes “Ceres”, ostatni przewodniczący “Unitas” w Lipsku 1916-18, organizator studium rolniczego na UP, wykładowca Akademii Rolniczej w Bydgoszczy, prof. dr inż. nauk technicznych WSGW w Cieszynie, kierownik Pracowni Chorób Roślin Rolniczych, kierownik Śląskiej Stacji Ochrony Roślin, Filister honorowy Kujawji, Kawaler Dyplomu Zasługi i Złotej Odznaki ZPKA

Członkowie rzeczywiści

  1. Michał Abramowicz, filister 1925
  2. Karol Albrecht, ( - 1976) olderman 1929/30, sekretarz 1930, wiceprezes 1930/31, członek Sądu Ogólnokorporacyjnego ZPKA 1930, filister 1931, pochowany w Poznaniu
  3. Józef Amouraux, c. 1926/27, filister 1930
  4. Jerzy Audlauer (Andlauer), c. 1926/27, akt. 1927-28
  5. Leon Baczyński, członek Sądu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924, filister 1925
  6. Stanisław Baehr, ( - 19 kwietnia 1973 w Oliwie) z Makowian, założyciel Kujawji w Bydgoszczy, filister 1921

    Jerzy Bayer, 1929 r.

  7. Jerzy Edgar Bayer, ( - 1944 w Warszawie) inicjator, założyciel i pierwszy prezes Kujawji w Cieszynie 1923, opracował statut, trzykrotny prezes 1923/24, 1924/25, 1925/26, prezes Centralnego Komitetu Akademickiego 1925, prezes Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924/25, działacz Organizacji Młodzieży Monarchistycznej, w tym wiceprezes 1925/26, filister 1926, od 1926 prezes Związku Filistrów

    Włodzimierz Bieńkiewicz, 1928/29 r.

  8. Włodzimierz Bieńkiewicz, wiceprezes 1926, sekretarz 1928 oraz 1928/29, prezes 1929/30 oraz 1930, filister 1930

  9. Tadeusz Bieńkowski, olderman 1926/27, filister 1929
  10. Tadeusz Bogacz, (1914-1991)

    Marcin Bogusz, 1928/29 r.

  11. Marcin Leon Bogusz, (11 lipca 1905 w Chmurenikach na Wołyniu - 1940 w Katyniu) s. Józefa, wiceprezes 1928, wiceprezes 1928/29, agronom, ppor., w wojnie obronnej 1939 w 21 Pułku Ułanów

  12. Juliusz/Julian Boguszewski, ( - 1 marca 1993) filister 1935
  13. Michał Bojanowski, (5 listopada 1904 w Klicach w pow. ciechanowskim - 5 listopada 1975) herbu Junosza, s. Michała i Jadwigi z Rudowskich, brat Szymona (Jagiellonia), student i absolwent (inż. rolnik) WSGW, skarbnik Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924/25, filister 1926, absolwent Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, po studiach administrator maj. Bądkowo w pow. ciechanowskim, od 1934 właściciel maj. Chojnowo w pow. przasnyskim, członek Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Koła Porad Sąsiedzkich i przewodniczący Koła Mężów Katolickich w parafii Czernice Borow, w wojnie obronnej 1939 jako por. rez. w 11 Pułku Ułanów z Ciechanowa, odznaczony Krzyżem Walecznych, wzięty do niewoli 27 września, więziony w oflagach II B Arnwalde (Choszczno) oraz II D w Gross-Born, po oswobodzeniu w II Korpusie PSZ gen. Władysława Andersa we Włoszech, a następnie w Anglii, w 1947 powrócił do kraju, pracował w Sandomiersko-Wielkopolskiej Hodowli Nasion w Podkowie Leśnej, najpierw jako administrator Stacji Hodowli w Krośniewicach w pow. kutnowskim, a później jako kierownik plantacji i produkcji nasiennej w centrali w Podkowie Leśnej, od 1962 kierownik produkcji w Hodowli Buraka Cukrowego w Warszawie (zob. Maria Bojanowska, (w:), Ziemianie Polscy XX wieku. Życiorysy, Warszawa 1992)
  14. Jerzy Bolechowski, filister 1925
  15. Stanisław Brzeski, olderman 1929, prezes 1929
  16. Jerzy Bukowski, prezes 1936/37, prezes 1937
  17. Kazimierz Bukowski, filister 1937
  18. Jerzy Byszewski, założyciel Kujawji w Cieszynie 1923, filister 1925
  19. Emil Chroboczek, (1902 w Dziećmorowicach - 1978 w Warszawie) założyciel Kujawji w Bydgoszczy, filister 1921, agrotechnik, warzywnik, prof. w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach
  20. Jerzy (Nowina-) Chrzanowski, (9 września 1911 w Warszawie - 22 listopad 1999 w Warszawie) z Lubelszczyzny, s. Andrzeja i Łucji z d. Kiełczykowska, student i absolwent WSGW w Cieszynie, c. 1930 (?), akt. 1930-34, sekretarz 1933/34, filister 1935, wykładowca UMCS w Lublinie, doktorat Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie, docent nauk rolniczych, fitopatolog, kierownik Zakładu Immunologii Roślin w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, autor albumu “Album - Pro Memoria Akademickiej Korporacji Kujawja” (wydane na prawach rękopisu, Warszawa 1986)
  21. Władysław Chrzanowski, c. 1926/27, wiceprezes 1928
  22. Jan Cichocki,
  23. Włodzimierz Ciesielski, akt. 1928-31
  24. Roman Cywiński, (1912 - 1961 w Londynie) po wojnie mieszkał w Łodzi
  25. Zygmunt Danielak, członek Zarządu Młodzieży Wszechpolskiej 1925, filister 1927
  26. Andrzej Daszewski, filister 1935
  27. Tadeusz Dąbrowski, wiceprezes 1934/35, filister 1935
  28. Eustachy Dłużewski, olderman 1927/28, filister 1928
  29. Stefan Doerffer, ( - sierpień 2005) brat Jerzego (Rosevia), filister 1933
  30. Witold Dołkowski, (1904 w Hecznarowicach - 1977 w Sadach) członek Zarządu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1926/27, sekretarz 1927/28, autor słów do hymnu “Hej! Orlim szlakiem…”, filister 1929

    Jan Domański, 1992 r.

  31. Jan Domański, (6 lutego 1911 w Piekartach - 10 grudnia 2005 w Warszawie) wiceprezes 1932, sekretarz 1934, filister 1935, wiceprezes Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich 1999-2001 oraz 2001-03, Kawaler Dyplomu Zasługi i Złotej Odznaki ZPKA, zginął śmiercią tragiczną (potrącony przez samochód)

  32. Jan Dyakowski, filister 1926
  33. Jan Kanty Dzianott, (1909 - 14 grudnia 1996 w Zakopanym)
  34. Wojciech Dziewoński, filister 1930
  35. Feliks Dzięgielewski, akt. 1928, członek Młodzieży Wszechpolskiej, m.in. członek Rady Naczelnej
  36. Jerzy (Stanisław?) Garbolewski, prezes 1931/32, wiceprezes 1932/33, wiceprezes 1933/34, filister 1933

    Wiktor Goerne, 1923 r.

  37. Wiktor Konrad Goerne, (5 lutego 1899 w Łodzi - 10 stycznia 1975 w Katowicach) s. Karola Brunona (Arkonia, Welecja) i Almy z d. Marschel, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1920, student i absolwent agronomii WSGW, sekretarz 1926/27, działacz Młodzieży Wszechpolskiej, m.in. członek Rady Naczelnej 1926/27, filister 1928, w czasie wojny adiuntant inspektoratu AK, okręg w Łodzi, aresztowany w 1944 przez Niemców i skazany na karę śmierci, wyroku nie zdążono wykonać, po wyzwoleniu w 1945 aresztowany przez Rosjan i wywieziony do Rosji, w 1947 powrócił do kraju

  38. Stefan Gorgolewski, ( - 29 marca 1930 w Warszawie) filister 1927
  39. Stefan Gościniak, założyciel w Cieszynie 1923 (?), filister 1924
  40. Witold Górecki, (?)
  41. Edward Górski, (11 czerwca 1909 - 1999)
  42. Konstanty Górski, filister 1932
  43. Witold Graniszewski, (1901 w Płocku - 1961 w Warszawie)
  44. Stefan Heinrich, skarbnik 1934, prezes 1935/36, filister 1936

    Wacław Henneberg, 1929 r.

  45. Wacław Henneberg, (1902 - ) sekretarz 1924 oraz prezes 1925/26 Młodzieży Wszechpolskiej, skarbnik Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924, wiceprezes Centralnego Komitetu Akademickiego 1925, filister 1926, sekretarz Związku Filistrów (1929)

  46. Tadeusz Hertz,
  47. Zbigniew Hubert, filister 1929
  48. Stanisław Hulanicki, założyciel w Cieszynie 1923, aktywny 1923-24, filister 1925
  49. Zdzisław Husert, (?)
  50. Cezary Jabłoński, sekretarz 1926, filister 1929
  51. Stanisław Jabłoński, c. 1926
  52. Witold Jaguczański, filister 1928
  53. Janczewski, (?)
  54. Jerzy Janisławski, (1923 - 31 sierpnia 1933 w maj. Wola Żółkiewska), s. Ksawerego i Kazimiery z Moskalewskich, red. środowiskowy „Wiadomości Korporacyjnych” 1931/32, filister 1932, pochowany na cmentarzu w Żółkiewce
  55. Stefan Januszewicz, ( - 15 kwietnia 1993) olderman 1926, olderman 1927/28, filister 1928
  56. Andrzej Jundziłł,
  57. Kazimierz Kajzer, filister 1925
  58. Janusz Kaliszewski, filister 1933
  59. Józef Karczewski, ( - 1979 w Warszawie) wiceprezes 1935/36, filister 1936
  60. Jerzy Karnkowski, akt. 1928
  61. Janusz Kietliński (Kitliński), filister 1925
  62. Witold Kimont, wiceprezes 1926/27, filister 1928, członek Zarz. Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924/25
  63. Jan Kleniewski, wiceprezes 1927/28, filister 1929
  64. Stanisław Kleniewski, akt. 1928, filister 1929
  65. Władysław Klimaszewski, (po 1903 - zm. przed 1939 ) brat Zygmunta (Kujawja)
  66. Zygmunt Klimaszewski, (1903 - 1977) brat Władysława (Kujawja), członek Młodzieży Wszechpolskiej, filister 1925
  67. Józef Kmita, (1918 - 7 lutego 2002)
  68. Andrzej Kochanowski, filister 1925
  69. Tadeusz Koehler (Koechler), filister 1935
  70. Wojciech Kołaczkowski, (16 kwietnia 1908 w Moszenkach na Lubelszczyźnie - 19 lipca 2001 w Sarasocie) s. Jana i Róży z d. Boduszyńskiej, 1925-29 WSGR w Cieszynie, filister 1931, utalentowany sportowiec: lotnik, kierowca radiowy (rajd samochodowy Monte Carlo 1928, a w 1937 zwyciężył w Międzynarodowym Rajdzie Polski w kategorii do 1000 centymetrów sześciennych), w kadrze narodowej w strzelaniu do rzutków (1936 na Strzeleckich Mistrzostwach Świata w Berlinie brązowy medal), w czasie wojny w Dywizjonie 303, odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari (nr 9240), czterokrotnie Krzyżem Walecznych, angielskim Distinguished Flying Cross oraz norweskim Krzyżem Świętego Olafa, po wojnie na emigracji w Wielkiej Brytanii, działacz polonii, odznaczony Krzyżem Oficerskimi OOP i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, pochowany na cmentarzu powązkowskim
  71. Antoni Kołodziejski, założyciel w Bydgoszczy 1919, członek pierwszego Prezydium (sekretarz)
  72. Jacek Komornicki, akt. 1928, filister 1931
  73. Jerzy Komorowski, członek Zarządu Organizacji Młodzieży Narodowo-Zachowawczej 1924/25, członek Zarządu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924/25, filister 1926
  74. Maksymilian Szymon Konarski, ( - 24 maja 1994) filister 1939
  75. Tadeusz Konopacki, akt. 1928, filister 193
  76. Tadeusz Korczak, sekretarz 1925/26, filister 1929
  77. Eugeniusz Korkliński, (26 lipca 1901 w Tbilisi - 12 kwietnia 1981 u wybrzeży Kenii) matura w Baku 1918, uczestnik wojny 1920, student i absolwent WSGW, filister 1925 (?), po studiach pracował jako agronom w Wilnie, po wojnie w administracji państwowej, między innymi rolnej, dyrektor Państwowych Nieruchomości Ziemskich 1947-49, zwolniony na fali stalinowskich represji, pracował w Powiatowej Radzie Narodowej w Ostrołęce, zmarł w czasie podróży u wybrzeży Kenii, pochowany w Gdyni na cmentarzu Mały Kack
  78. Marian Kosicki, filister 1936
  79. Prot Kosicki, filister 1936
  80. Janusz Kostrowicki, (?)
  81. Edmund Kotliński, sekretarz 1929, sekretarz 1929/30, filister 1930
  82. Jerzy Kownacki, filister 1936, prezes Młodzieży Wszechpolskiej 1933
  83. Karol Kozłowski, (1900-1970) założyciel w Bydgoszczy, filister 1921, prezes Koła Rolników Akademii Rolniczej w Bydgoszczy 1922
  84. Edmund Krantz, filister 1933
  85. Stefan Kraupe, filister 1925
  86. Wilhelm Krebs, filister 1926
  87. Stanisław Krętkowski, założyciel w Bydgoszczy, filister 1921, prezes 1922 w Bydgoszczy
  88. Włodzimierz Krzętowski, filister 1931
  89. Andrzej Kucharzewski,
  90. Zbigniew Kulwieć, członek Młodzieży Wszechpolskiej, filister 1926

    Roman Kułakowski, ok. 1930 r.

  91. Roman Kułakowski, (30 czerwca 1910 w Wiedniu - 16 lipca 1993) s. Bronisława, absolwent Gimnazjum w Stanisławowie, absolwent WSGW, wiceprezes 1937, filister 1937, po studiach praktykował w Państwowym Stadzie Ogierów w Białce oraz w Państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim 1937-38, później gospodarował w maj. rodzinnym Wołosów, w czasie wojny pracował we Lwowie, od 1943 znowu w Wołosowie, w związku z prześladowaniami Polaków wyjechał do Tarnowa, po wojnie pracował w Państwowej Stadninie Koni w Chyszowie 1945-62 oraz w Państwowym Zakładzie Unasieniania Zwierząt w Tarnowie 1962-75, pochowany w grobowcu rodzinnym w Zakopanym

  92. Tadeusz Kurowski, filister 1936
  93. Stanisław Kuźnicki, filister 1934
  94. Tomasz Lewandowicz, filister 1932
  95. Czesław Linowski, akt. 1928
  96. Zbigniew Lohman, założyciel w Bydgoszczy 1919, członek pierwszego Prezydium
  97. Antoni Ładomirski, olderman 1936/37, sekretarz 1937, filister 1937
  98. Władysław Łaszczyński, założyciel w Cieszynie 1923, akt. 1923/24, filister 1924

    Zygmunt Ławrynowicz, 1929 r.

  99. Zygmunt Ławrynowicz, prezes 1929, filister 1929

  100. Karol Łącki, członek Prezydium 1924, w 1923/24 podpisał kartel z Coroną
  101. Michał Łoś, brat Stanisława i Władysława (obaj Kujawja)
  102. Stanisław Łoś, brat Michała i Władysława (obaj Kujawja) filister 1928, po wojnie na emigracji w Brazylii (?)
  103. Władysław Łoś, brat Michała i Stanisława (obaj Kujawja), wiceprezes 1936/37, wiceprezes 1938, po wojnie na emigracji we Francji
  104. Stefan Machowski, członek Zarządu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924/25, sekretarz Centralnego Komitetu Akademickiego 1925, sekretarz Młodzieży Wszechpolskiej 1925/26, członek Rady Naczelnej Młodzieży Wszechpolskiej, filister 1927
  105. Henryk Mackiewicz, filister 1928

    Henryk Malewski, 1930 r.

  106. Henryk Malewski, (1906 - grudzień 1996 w Chełmży) filister 1930

  107. Józef Mańkowski, członek Zarządu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924/25, filister 1926
  108. Stefan Mańkowski,
  109. Ignacy Marinowicz , ( - 2000) sekretarz 1936/37, serketarz 1937/38, filister 1938, skarbnik 1991-94, 1994-97 oraz 1997-2000 Stowarzyszenia Filistrów Poznańskich Korporacji Akademickich
  110. Edward Matuszewski, filister 1937
  111. Witold Michalski, olderman 1932, filister 1932
  112. Stefan Mierzejewski, założyciel i pierwszy wiceprezes w Cieszynie 1923, filister 1924
  113. Zbigniew Misiewicz, filister 1937
  114. Stanisław Młodzianowski, sekretarz 1931/32, sekretarz 1932/33, olderman 1933/34, filister 1934
  115. Marian Młynarski, c. 1926
  116. Jan Mochnacki,
  117. Tadeusz Morawski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924, filister 1926
  118. Witold Mrowiński, (24 grudnia 1906 w Górze Bałdrzychowskiej (Ziemia Łęczycka) - styczeń 1984) s. Stefana, student i absolwent WSGW, wiceprezes 1929, wiceprezes 1929/30, filister 1930, żołnierz wojny obronnej 1939, w konspiracji w AK ps. „Fiedler”, po wojnie pracownik Ministerstwa Żeglugi, odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim OOP i Złotym Krzyżem Zasługi
  119. Władysław Niedźwiecki, założyciel w Cieszynie 1923 (?), filister 1924
  120. Hieronim Nielubowicz-Tukalski, (10 grudnia 1902 w maj. Mutwica w pow. pińskim - 1972) herbu Kościesza, s. Stanisława i Anny z Korsaków, uczeń szkoły realnej Konopczyńskiego w Warszawie oraz Szkoły Macierzy Polskiej w Kijowie, w drużynie ochotniczej kpt. Bocheńskiego w Pińsku, żołnierz ochotniczej Armii Hallera 1920, student Akademii Rolniczej Bydgoszczy, student i absolwent WSGW 1923-26, wiceprezes 1925/26, filister 1926, działacz Organizacji Młodzieży Monarchistycznej, w tym prezes 1925/26, wiceprezes Sądu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1925/26, po studiach właściciel maj. Mutwica, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za pracę nad ” podniesieniem rolnictwa”, przewodniczący Związku Hodowców Trzody Chlewnej przy Poleskiej Izbie Rolniczej, radny gminy Mroczno, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrocznie, prezes Strzelca w Mutwicy, od 1938 przewodniczący powiatowego Obozu Zjednoczenia Narodowego, od 1939 w konspiracyjnych organizacjach wojskowych, ppor. AK, odznaczony Krzyżem Niepodległości, pracownik Rady Głównej Opiekuńczej 1940-45 (inspektor powiatowy w Radomiu, naczelnik wydziału we Lwowie i inspektor powiatowy w Jędrzejewie), odznaczony za tę pracę Złotym Krzyżem Zasługi, po wojnie inspektor osadnictwa w PUR w Koszalinie 1945-46, właściciel chałupniczej olejarni “Vita” 1946, zastępca dyrektora, a później rządca maj. Cieszyn, aresztowany przez UB, uniewinniony w procesie, od końca lat 40-tych pracował w przemyśle mięsnym
  121. Mieczysław Ogrodziński, akt. 1928
  122. Stanisław Olędzki, (19 kwietnia 1909 w Kawęczynie (Ziemia Łukowska) - 21 września 1985), brat Władysława (Arkonia), student i absolwent (inż. rolnik) WSGW, olderman 1930 oraz 1931/32, filister 1930, żołnierz wojny obronnej 1939, w konspiracji w AK, po wojnie pracownik Ministerstwa Rolnictwa i Państwowych Torów Wyścigów Konnych w Warszawie
  123. Leszek Olszewski, filister 1939
  124. Stanisław Olszowski, filister 1928
  125. Władysław Orszagh, filister 1926, sekretarz 1925/26, wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej 1925/26, sekretarz Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924/25
  126. Kazimierz Orzechowski, członek Zarządu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1926/27, filister 1928
  127. Stefan Ostromęcki,
  128. Stanisław Otto, filister 1926
  129. Władysław Pacuła, założyciel w Cieszynie 1923 (?), filister 1924
  130. Zdzisław Papięski,
  131. W. Paszczeński, założyciel w Bydgoszczy

    Zdzisław Pepiński, 1928/29 r.

  132. Zdzisław Pepiński, (1902 w Jarocinie - 1994 w Szczytnie) olderman 1928, olderman 1928/29, filister 1929

  133. Wiesław Peuker, filister 1925
  134. Wacław Pilitowski, założyciel w Cieszynie 1923 (?), filister 1924
  135. Stefan Płoski, akt. 1928
  136. Wacław Podkuliński, filister 1938

    Władysław Polański, 1928/29 r.

  137. Władysław Polański, prezes 1927/28, prezes 1928, prezes 1928/29, olderman 1929, filister 1929

  138. Zdzisław Poniński,
  139. Jan Porębski, akt. 1928
  140. Krzysztof Potocki, olderman 1931/32, prezes 1932, filister 1932
  141. Andrzej Prądzyński, (1909 - 1974/5) olderman 1933/34, olderman 1934, filister 1934
  142. Jerzy Prądzyński, wiceprezes 1926/27, prezes 1927/28, filister 1927
  143. Stefan Pruski, c. 1926/27, prezes 1928, prezes1928/29, filister 1929
  144. Tadeusz Pruski, filister 1931
  145. Tadeusz Przedpełski, (1903-1986) filister 1927, sekretarz 1925/26, wiceprezes Organizacji Młodzieży Monarchistycznej 1926, pochowany na cmentarzu w Koszalinie
  146. Teodor Przeniewski, filister 1925
  147. Henryk Przywieczerski, prezes 1926/27, prezes 1927, filister 1928
  148. Stefan Przywieczerski,
  149. Pszczulkowski, (?)
  150. Ryszard Puciatycki, ( - 1999)
  151. Stanisław Rachwał, ( - 1985) sekretarz 1934/35, filister 1936
  152. Zbigniew Reinhardt, założyciel i pierwszy olderman w Cieszynie 1923, filister 1925
  153. Andrzej Roguski, filister 1932

    Andrzej Rossman, 1929 r.

  154. Andrzej Rossman, olderman 1925/26, prezes 1926, filister 1927, członek Młodzieży Wszechpolskiej, członek Sądu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924, wiceprezes Związku Filistrów (1929)

  155. Jerzy Rostkowski, filister 1938
  156. Bohdan Różycki, (28 maja 1905 w Misztalu - 1940 w Charkowie) s. Tadeusza, członek Zarządu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1926/27, filister 1929, rolnik, por., w wojnie obronnej 1939 dowódca szwadronu sztabu Suwalskiej Brygady Kawalerii
  157. Edward Różycki, założyciel w Cieszynie 1923, filister 1924
  158. Janusz Różycki, członek Komisji Rewizyjnej Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924, filister 1926
  159. Stefan Rubach, filister 1932
  160. Kazimierz Ryttel, założyciel w Cieszynie 1923, filister 1924
  161. Edward Rzewuski, filister 1939
  162. Wiesław Sadowy, filister 1929
  163. Jan Sakowicz, (1914 w Olszanie - 27 kwietnia 2002 w Warszawie) c. 1935, absolwent WSGW w Cieszynie, inż. rolnik, wieloletni pracownik Centrali Spółdzielczości Pracy Inwalidów, ekspert Polskiej Izby Handlu Zagranicznego, pochowany na Cmentarzu Powązkowskim
  164. Jerzy Schneider, sekretarz 1938, filister 1939
  165. Janusz Serednicki,
  166. Jerzy Serednicki, olderman 1931/32, filister 1934
  167. Czesław Siemięcki, członek pierwszego Zarządu w Bydgoszczy 1919
  168. Józef Sikora, członek Zarządu Bratniej Pomocy Studentów WSGW 1924, filister 1925
  169. Tomasz Skomorowski,
  170. Roman Skotnicki,
  171. Włodzimierz Skowroński, brat Janusza (Jagiellonia), olderman 1930/31, filister 1932
  172. Antoni Smoleński, filister 1925
  173. Józef (Piorun-)Sobieszczański, (10 listopada 1910 w Podlodowie na Lubelszczyźnie - 22 marca 1988 w Gdańsku) s. Wojciecha Stanisława i Heleny, student UW, student i absolwent WSGW, dzierżawca maj. Dutrów na Lubelszczyźnie, żołnierz AK ps. “Orkan” i WIN, odznaczony Krzyżem AK i Krzyżem Partyzanckim, w latach 1950-51 więziony bez wyroku, po 1956 w administracji państwowych gospodarstw rolnych, pochowany na cmentarzu w Gdańsku-Sobieszewie
  174. Roman Sosnowski, członek Zarządu Organizacji Młodzieży Narodowo-Zachowawczej 1924/25, filister 1925
  175. Jerzy Sroczyński, filister 1936
  176. Andrzej Stachowicz, filister 1925
  177. Jerzy Stadnicki, skarbnik 1930
  178. Zygmunt Starorypiński, założyciel w Cieszynie 1923, filister 1924
  179. Andrzej Starzyński, filister 1937
  180. Wiesław Stępniewski, filister 1931
  181. Janusz Stojowski, (1921-1974) filister 1938
  182. Tadeusz Stokłosa, filister 1938
  183. Marceli Stokowski, akt. 1928
  184. J. Strumiłło, założyciel w Bydgoszczy 1919, członek pierwszego Prezydium (wiceprezes)
  185. Stanisław Strzelecki,
  186. Zbigniew Suchodolski, filister 1936
  187. Suchorski,
  188. Stanisław Szarzyński,
  189. Ziemowit Szczawiński, (1901-1983)

    Leon Szempliński, Cieszyn prawd. druga poł. lat 30-tych.

  190. Leon Szempliński, ( - 1973) olderman 1935/36, prezes 1936/37, prezes 1937/38, filister 1938

  191. Tadeusz Szpryngier, (1912 - 17 marca 1978) wiceprezes 1930, prezes 1930/31, filister 1931, inż. rolnik, por. rez. 20 Pułku, uczestnik wojny obronnej 1939, w konspiracji ps. „Nurt” w oddziałach partyzanckich AK w Puszczy Kampinoskiej, po wojnie naczelnik wydziału w Ministerstwie Rolnictwa
  192. Tadeusz Sztolcman, (?)
  193. Stefan Świątkowski, filister 1925
  194. Stanisław Topiński (Tepiński), filister 1925
  195. Tadeusz Topolewski, (1907-1987) wiceprezes 1931/32, filister 1934, właściciel maj. w Łódzkim
  196. Gustaw Tschirschnitz, filister 1927
  197. Władysław Turoboyski, skarbnik 1932, prezes 1933/34, prezes 1934/35, filister 1935
  198. Janusz Turski, ( - 29 marca 1996 w Koszalinie), filister 1937
  199. Tadeusz Turski, filister 1939
  200. Bohdan Tymieniecki, ( - 1992 w Londynie) filister 1931, żołnierz PSZ na Zachodzie, ppłk, dwukrotnie odznaczony Virtuti Militari, po wojnie na emigracji w Wielkiej Brytanii, autor książki “Na imię jej było Lili” (Londyn 1971), pochowany na warszawskich Powązkach
  201. Jerzy Walewski,
  202. Tadeusz Waśniewski, olderman 1932/33, filister 1935
  203. Tadeusz Wąsowicz,
  204. Henryk Wejnerowski, założyciel w Bydgoszczy 1919, członek pierwszego Prezydium, założyciel w Cieszynie 1923 (?), członek Prezydium 1924, filister 1924
  205. Jan Werner, kand.-1926/27, filister 1928, po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, jego prochy rozsypane na terenie maj. w Karsznicach
  206. Karol Wierzbicki, olderman 1936/37, olderman 1937/38, filister 1939, po wojnie na emigracji w Belgii
  207. Ryszard Wieszczycki, (22 albo 23 czerwca 1911 w Kiernozia k. Łowicza - 10 marca 1985 w Strzelcach Opolskich) inż. rolnik, sekretarz 1933/34, filister 1934
  208. Eugeniusz Wojciechowski, filister 1937
  209. Jan Wolski, filister 1928
  210. Konstanty Wünsche, ( - 1944 w Łodzi) ze spolszczonej rodziny niemieckiej z Poznańskiego, młodszy brat Teodora (Kujawja), wystąpił z Kujawji, w wojnie obronnej 1939 w 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich, odznaczony Krzyżem Walecznych, więzień niemieckiego oflagu, dzięki wstawiennictwu rodziny zwolniony, oficer Wehrmachtu, żołnierz AK, zdemaskowany w 1944 przez Gestapo jako członek AK, zakatowany w więzieniu
  211. Teodor Wünsche, ze spolszczonej rodziny niemieckiej z Poznańskiego, starszy brat Konstantego (Kujawja), wystąpił z Kujawji, oficer SS
  212. Jan Wysocki,
  213. Tadeusz Wysocki, filister 1925
  214. Kazimierz Wyszomirski, (1902-1965)
  215. Tadeusz Zakrzewski, założyciel w Cieszynie 1923 (?), wiceprezes 1924, filister 1924
  216. Tadeusz Saryusz Sariusz-Zaleski (Zaleski-Saryusz), (11 lutego 1915 w Mojowce na Ukrainie - 4 czerwca 1985 w Polsce), pochodził z Pustowarni, s. Tadeusza (Arkonia) i Anieli z Lipkowskich, bratanek Antoniego, Ksawerego i Seweryna (wszyscy trzej Arkonia), absolwent Gimnazjum Adama Mickiewicza w Warszawie, student i absolwent WSGW, prezes 1938, filister 1938, w wojnie obronnej 1939 w 2 Pułku Ułanów, odznaczony Krzyżem Walecznych, więzień oflagu w Woldenbergu, po wojnie na emigracji w Wielkiej Brytanii, pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach
  217. Władysław Zaleski, filister 1928
  218. Władysław Zaremba,
  219. Wojciech Zdanowski,
  220. Jan Zembrzuski, filister 1939
  221. Bogdan Zieliński, założyciel w Bydgoszczy 1919, członek pierwszego Prezydium (prezes), filister 1921, od 1924 pierwszy prezes Związku Filistrów
  222. Zdzisław (Zbigniew) Zieliński, filister 1925, wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej 1923/24
  223. Zygmunt Zielonacki, sekretarz 1930/31, filister 1932
  224. Czesław Ziemięcki, (1900 w Kijowie - 1984 w Warszawie) założyciel w Bydgoszczy 1919, członek pierwszego Prezydium
  225. Zdzisław Żarnecki, filister 1936
  226. Roman Żebrowski, założyciel w Cieszynie 1923, filister 1925
  227. Henryk Żochowski, filister 1927
  228. Andrzej Żurawski, członek Młodzieży Wszechpolskiej, filister 1927

Pieczęć Kujawji, 1931 r.

Listę członków opracowano na podstawie:

1) Jerzy Chrzanowski, Album - Pro memoria Korporacji Akademickiej Korporacji Kujawja, Warszawa 1986 (wydane na prawach rękopisu),
2) Zbysław Popławski, Lista członków Akademickiej Korporacji Kujawja w Poznaniu, Bydgoszczy i Cieszynie w latach 1919-1939, (w:) Polskie Korporacje Akademickie 1997, nr 13, s. 73 i n.,
3) Krzysztof A. Tyszka, Korporacja Akademicka Kujawja (wykaz członków), maszynopis,
4) materiałów archiwalnych z Archiwum Korporacyjnego,
5) wydawnictw encyklopedycznych i biograficznych oraz rozmów z rodzinami członków Korporacji Kujawja.

Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 12 IX 2007 r.
Ostatnia zmiana: 24 VII 2010 r.

Propozycja cytowania: Bartłomiej P. Wróblewski, Korporacja Kujawja (Cieszyn), (na:) www.archiwumkorporacyjne.pl, stan 24 VII 2010 r.

About the Archive  |  Fraternities Museum  |  Contact  |   Polish © Fraternities Archive     Legal note  |  Site map  | 
Search    »
created by { re.PUBLIK }