W początkach 2009 r. rozpoczęliśmy akcję, której celem jest stopniowa prezentacja na stronie Archiwum fotografii pamiątek korporacyjnych, które bądź nie zostały dotychczas zidentyfikowane bądź w wystarczającym stopniu opisane, w nadziei, że będzie to możliwe dzięki osobom odwiedzającym stronę internetową Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich.
Spośród kilku tysięcy pamiątek korporacyjnych, które udało się zgromadzić w Archiwum Korporacyjnym, znacznej części nie udało się dotychczas w pełni opisać. Większość z nich to fotografie, choć znajdują się wśród nich także czapki, bandy oraz inne utensylia korporacyjne.
Trudności z identyfikacją fotografii związane są przede wszystkim z faktem, że tak jak współcześnie również w przeszłości jedynie bardzo rzadko na bieżąco precyzyjnie opisywano fotografie wskazując na datę i miejsce ich wykonania, jak także obecne na nich osoby. W przypadku insygniów korporacyjnych kłopoty tego rodzaju są mniejsze, choć w szczególnych przypadkach ich zagmatwane losy także utrudniają bądź nawet uniemożliwiają identyfikację.
Początkowo fotografie i pamiątki do identyfikacji przedstawiane były wyłącznie na niniejszej podstronie. Od czerwca 2010 r. fotografie takie prezentowane są w osobnych działach tworzonych zbiorczo dla identyfikacji fotografii korporacyjnych z jednego ośrodka akademickiego (Identyfikacja fotografii z Wilna, Identyfikacja fotografii z Warszawy, Identyfikacja fotografii z Lublina etc). Od września 2010 r. na niniejszej podstronie przedstawiane będą tylko te insygnia i zdjęcia, w przypadku których nie jest możliwe określenie z jakiego ośrodka akademickiego pochodzą, a także polskich pamiątek korporacyjnych spoza Polski.
Będziemy wdzięczni za wszelkie uzupełnienia, korekty i przypuszczenia odnośnie prezentowanych na stronach Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich fotografii i innych pamiątek korporacyjnych (vide Kontakt).
Czapka korporacyjna (?) z Lublina (?)
0.1. Czapka studencka (?), prawdopodobnie z Lublina (?).
Czapka jest ciemniejsza niż na fotografii, a jej kolor trudny do określenia: ciemnowiśniowo-brązowy (ceglany). Dookoła widoczny jest dwukolorowy otok: zielono-ciemnowiśniowo/brązowy(ceglany). Zgodnie z opisem wewnątrz czapki została wykonana przez “Al. Antosik Lublin Kościuszki 2″. Czapka miała należeć do Kazimierza Dobrzyńskiego (ur. 24 VIII 1913, Lublin - zm. 16 III 2003, Skarżysko), kawalera i inwalidy wojennego. Nie ma pewności, że jest to czapka korporacyjna, a nawet studencka.
0.2. Czapka studencka (?).
Czapka jest koloru brunatnego (brązowego, ciemnozielonego). Otok jasnozielony, rozdzielony złotym paskiem (ergo jasnozielono-złoto-jasnozielony).
Zachowały się przynajmniej trzy egzemplarze takiej czapki. Poza Archiwum Korporacyjnym jeden z nich znajduje się w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (zbiór Z.Kuczyńskiego), a drugi niedawno pojawił się na Allegro. Fakt, że zachowały się aż trzy egzemplarze wydaje się wskazywać, że jest to raczej czapka znaczącej organizacji akademickiej, dość prawdopodobne, że działającej w Warszawie.
Nie ma pewności, że jest to czapka korporacyjna. Wyrażono przypuszczenie, że mogła to być czapka jednej z tzw. konfederacji.
PS. 19.07.2018 w związku z uwagą Pana Marcina Locha o kolejnym egzemplarzu czapki, tym razem mającym pochodzić z Poznania z lat 40/50-tych można z pewnością przyjąć, że nie jest to dekiel korporacyjny.
0.3. Banda korporacyjna.
Jednostronna, materiałowa banda korporacyjna: purpurowo(ciemnoróżowo)-zielono-srebrna. Długość bandy wynosi 53 cm., a szerokość 3 cm. Na obu końcach bandy widoczne są dziurki do przymocowania.
Banda została nabyta razem z deklem Korporacji Kujawja i według słów jej byłego właściciela “zawsze była przy deklu”.
Kolory bandy zdają się odpowiadać barwom Korporacji Cresovia Leopoliensis (amarantowo-zielono-srebrne).
0.4. Banda korporacyjna.
Banda korporacyjna: czerwono-biało-niebieska (błękitna). Długość bandy wynosi 16 cm., a szerokość 2,1 cm.
Banda pochodzi ze spuścizny po śp. Wiesławie Wiszniewskim z K! Samogitia. Na bandzie przyczepiona drobna odznaka w polskich barwach narodowych oraz z orłem w koronie. Najprawdopodobniej odznaka nie jest związana z samą bandą.
0.5. Banda korporacyjna.
Banda korporacyjna: różowo-zielono-złota. Długość bandy wynosi 44 cm, a szerokość 2,7 cm.
Banda pochodzi ze spuścizny po śp. Wiesławie Wiszniewskim z K! Samogitia.
0.6. Bandy korporacyjne.
Dwie bandy korporacyjne: czerwono-żółto(złoto)-granatowe(niebieskie). Długość dłuższej z nich wynosi 61 cm, a szerokość 1,3 cm.
Bandy pochodzą ze zbioru band K! Magna-Polonia z Poznania.
0.7. Banda korporacyjna.
Banda korporacyjna: niebiesko-srebrno-czerwona (amarantowa/malinowa). Długość bandy wynosi 47 cm, a szerokość 1,4 cm.
Kolory bandy zdają się odpowiadać barwom K! Icaria (granatowo-srebrno-amarantowe).
0.8. Banda korporacyjna.
Banda korporacyjna: czarno-czerwono-złota. Długość bandy wynosi 102 cm, a szerokość 2,7 cm.
Banda miała należeć do jednego z członków K! Helionia z Poznania. Jednak barwy Helionii były inne - różowo-złoto-czarne. Kolorystyka oraz wykończenie bandy może wskazywać, że nie jest to banda korporacji polskiej.
Medal (?), przywieszka (?) korporacyjna (?).
0.9. Medal (?), przywieszka (?) korporacyjna (?).
Na medalu (?) wyryto napis “W DOWOD UZNANIA ZA (II) BUIANIE (II) OD KORPORACJI”. W dwóch miejscach widoczne są podwójne nacięcia (oznaczone w opisie jako “(II)”).
Medal (?) ma średnicę 4,8 cm.
Medal został znaleziony w Gdańsku. Zagadki jego pochodzenia - o ile wiadomo- nie zdołali rozwiązać znani badacze ruchu korporacyjnego: Wojciech Heppner (h.c. Magna-Polonia) oraz prof. Zbysław Popławski (Slavia, h.c. Magna-Polonia).
_________________________________________________________________________________________
Bracia Wiszniewscy, synowie Józefa z Zybortan, od lewej Lucjan, Witold, Michał.
1.1. Fotografia braci Wiszniewskich.
Fotografia przedstawiająca trzech synów Józefa Wiszniewskiego z Zybortan. Od lewej strony siedzą: Lucjan, Witold i Michał. Fotografia pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej dekady XX wieku.
Istotne byłoby ustalenie do jakiej korporacji należał Lucjan Wiszniewski, absolwent uczelni we Friedbergu (Bawaria), po studiach przez wiele lat pracujący w Rydze.
1.2. Polak “Edek” - członek korporacji w Akwizgranie w Niemczech.
Fotografia korporacyjna wykonana w Akwizgranie (Aachen) w Niemczech. Pochodzi ze zbioru pamiątek po Korporacji Kujawja. Zdjęcie przedstawia korporanta, prawdopodobnie Polaka, wnioskując z podpisu pod fotografią, o imieniu “Edek”.
1.3. Polak “Marjan” - członek korporacji w Mittweidzie w Niemczech.
Fotografia korporacyjna wykonana w Mittweidzie w Niemczech. Zdjęcie przedstawia korporanta, prawdopodobnie Polaka, wnioskując z podpisu na odwrocie fotografii, o imieniu “Marjan”. W dedykacji 30 VIII 1921 r. napisał “siostrze Sabinie z czasów studiów na szczerą pamięć”.
Zależałoby na ustaleniu nazwy korporacji, jak także nazwiska korporanta.
Jan Bach-Żelewski, Berlin ok. 1900 r.
1.4. Jan Bach-Żelewski, Berlin ok. 1900 r.
Fotografia korporacyjna Jana Bach-Żelewskiego wykonana w Berlinie ok. 1900 r. Chodzi o ustalenie nazwy korporacji, do której należał.
Jan Bach-Żelewski, Berlin ok. 1900 r.
1.4. Prawdopodobnie kolega (krewny) Jana Bach-Żelewskiego, Berlin
Fotografia korporacyjna prawdopodobnie kolegi bądź krewnego Jana Bach-Żelewskiego wykonana w Berlinie. Chodzi o ustalenie tożsamości osoby na zdjęciu oraz nazwy korporacji, do której należał.
_________________________________________________________________________________________
Poczty sztandarowe korporacji przed kościołem.
2.1. Poczty sztandarowe korporacji przed kościołem.
Nieopisana fotografia przedstawiająca poczty sztandarowe korporacji wychodzące z kościoła. Być może, choć to jedynie luźny domysł, fotografia pochodzi ze Lwowa. Istotne byłoby ustalenie daty, okoliczności, miejsca zrobienia fotografii, jak także tożsamości choćby części widocznych na niej osób.
Poczty sztandarowe korporacji w sali.
2.2. Poczty sztandarowe korporacji w sali.
Nieopisana fotografia przedstawiająca poczty sztandarowe korporacji wychodzące z kościoła. Być może, choć to jedynie luźny domysł, fotografia pochodzi ze Lwowa. Istotne byłoby ustalenie daty, okoliczności, miejsca zrobienia fotografii, jak także tożsamości choćby części widocznych na niej osób.
2.4. Korporant.
Istotne byłoby ustalenie tożsamości osoby na fotografii, jak także jej przynależności korporacyjnej.
Tadeusz Wojciechowski z K! Lechia, identyfikacja dnia 17 I 2011 r. dzięki pomocy zięcia Tadeusza Wojciechowskiego Marka Makiełły.
Zdjęcie balowe: korporant z Panną.
2.5. Zdjęcie balowe: korporant z Panną.
Istotne byłoby ustalenie tożsamości korporanta na fotografii, jak także jego przynależności korporacyjnej.
Trzech studentów, być może korporantów, Wejherowo początek lat 20-tych
2.6. Trzech studentów, być może korporantów, Wejherowo początek lat 20-tych
Fotografia wykonana w zakładzie fotograficznym Georga Englera z Wejherowa. Istotne byłoby ustalenie daty zrobienia fotografii oraz tożsamości widocznych na niej osób oraz ich ewentualnej przynależności korporacyjnej.
Trzech korporantów z księdzem, 1924 r.
2.7. Trzech korporantów z księdzem, 1924 r.
Być może na fotografii widoczni są członkowie korporacji poznańskich (w środku prawdopodobnie Chrobrak). Istotne byłoby ustalenie daty zrobienia fotografii oraz tożsamości widocznych na niej osób.
2.8. Czterech korporantów
Być może, choć to jedynie domysł, są to członkowie korporacji poznańskich. Istotne byłoby ustalenie daty zrobienia fotografii oraz tożsamości widocznych na niej osób.
Grupa korporantów z pocztami sztandarowymi, przed Kościołem pw. św. Anny, Warszawa 6 XII 1928 r.
2.9. Grupa korporantów z pocztami sztandarowymi w Warszawie w 1928 r.
Fotografia przedstawia grupę kilkudziesięciu osób, w tym siedem pocztów sztandarowych korporacji (wśród nich Pomerania). Prawdopodobnie jest to uroczystość jednej z korporacji chrześcijańskich z Warszawy bądź zjazd korporacji chrześcijańskich w grudniu 1928 r. Istotne byłoby ustalenie okoliczności zrobienia fotografii oraz tożsamości widocznych na niej osób.
Grupa korporantów z pocztami sztandarowymi.Podpisy uczestników uroczystości na odwrocie fotografii.
2.10. Grupa korporantów z pocztami sztandarowymi.
Fotografia przedstawia grupę niemal 100 korporantów, w tym dziesięć pocztów sztandarowych korporacji (wśród nich Pomerania). Prawdopodobnie jest to uroczystość jednej z korporacji chrześcijańskich bądź zjazd korporacji chrześcijańskich w końcu lat 20-tych bądź w początkach lat 30-tych. Istotne byłoby ustalenie miejsca, daty, okoliczności zrobienia fotografii oraz tożsamości widocznych na niej osób.
Korporant.
2.11. Korporant.
Fotografia przedstawia korporanta, prawdopodobnie polskiego. Istotne byłoby ustalenie tożsamości, jak także korporacji.
_________________________________________________________________________________________
3.1. Członek kowieńskiej Laudy, 1929 r.
Istotne byłoby ustalenie tożsamości osoby na fotografii.
Józef Ławcewicz? Józef Leonowicz?, 1931 r.
3.2. Członek kowieńskiej Laudy - Józef Ławcewicz? Józef Leonowicz?, 1931 r.
Istotne byłoby ustalenie tożsamości osoby na fotografii.
Józef Leonowicz, identyfikacja dnia 25 XI 2011 r. dzięki pomocy Anny Dawidowicz.
3.3. Członek kowieńskiej Laudy - Henryk Czarkowski ?, 1931 r.
Istotne byłoby ustalenie tożsamości osoby na fotografii.
3.4. Członek kowieńskiej Laudy, prawd. 1933 r.
Istotne byłoby ustalenie tożsamości osoby na fotografii.
3.5. Członek kowieńskiej Laudy, 1936 r.
Istotne byłoby ustalenie tożsamości osoby na fotografii.
Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 1 IX 2009 r.
Ostatnia zmiana: 29 XI 2014 r.