W wirtualnym Muzeum Polskich Korporacji Akademickich zaprezentowano w formie osobnych opracowań historię oraz stan członkowski pięciu korporacji lubelskich. Stanowiły one wszystkie znaczące polskie korporacje funkcjonujące w owym czasie w Lublinie. Na temat mniejszych korporacji (K! Lublinia, K! Roma Lubliniensis, K! Konfederacja, Konfederacja Magna-Polonia) wiadomo stosunkowo niewiele. Można mieć nadzieję, że w miarę powiększania zbiorów Archiwum Korporacyjnego także te związki doczekają się osobnych opracowań na stronie. Tymczasem już teraz zostaną krótko zaprezentowane.
Poniższe, fragmentaryczne listy członków mniejszych korporacji lubelskich obejmują łącznie zaledwie kilkadziesiąt nazwisk. Będziemy wdzięczni za ich uzupełnianie i korektę, przesyłanie danych biograficznych i fotografii członków korporacji (vide Kontakt), jak także za pomoc w poszukiwaniach materialnych śladów oraz wszelkich informacji o samych korporacjach (vide Poszukiwania).
Data powstania: 26 III 1924 r.
Barwy: biała – złota – szarłatna
Dewiza: „Deum et Poloniam imprimis amo”
Rys historyczny
Lublinia powstała w 1924 r. Dnia 26 III 1924 r. uchwalono statut stowarzyszenia. Celem Korporacji było wychowywanie młodzieży akademickiej w duchu etyki katolickiej i polskiej tradycji narodowej.
Wraz z warszawskimi K! Laudania i K! Mesconia na zjeździe w październiku 1924 r. w Warszawie Lublinia utworzyła Zjednoczenie Polskich Akademickich Korporacji Chrześcijańskich. Przestała istnieć w 1928 r.
Całkowita ustalona, niekompletna imienna lista członków obejmuje 13 nazwisk.
Lista członków
Data powstania: wiosna 1927 r.
Barwy: ciemnozielona – złota – ciemnoczerwona (pierwotnie: biała – żółta – czerwona)
Dewiza: „Viriliter age”
Rys historyczny
Roma Lubliniensis powstała prawdopodobnie wiosną 1927 r. z inicjatywy i jako filia poznańskiej K! Roma. Z nieznanych przyczyn dnia 24 maja 1928 r. zerwała kontakty z konwentem z Poznania, przybrała dodatek “Lubliniensis” i zmieniła barwy.
Podobnie jak korporacja-matka należała do tzw. korporacji chrześcijańskich. Od jesieni 1927 r. była członkiem Zjednoczenia Polskich Akademickich Korporacji Chrześcijańskich.
Działała prawdopodobnie do 1930 r. (?). Według innych relacji z połączenia Romy Lubliniensis i Konfederacji powstać miała K! Korabja (?).
Całkowita ustalona, niekompletna imienna lista członków obejmuje 11 nazwisk.
Lista członków
Data powstania: 8 XI 1927 r.
Barwy: ?
Dewiza: ?
Rys historyczny
Konfederacja powstała dnia 8 XI 1927 r.
Należała, podobnie jak większość korporacji lubelskich, do tzw. korporacji chrześcijańskich. Przez krótki okres była członkiem Zjednoczenia Polskich Akademickich Korporacji Chrześcijańskich.
Działała prawdopodobnie do 1930 r. (?). Według innych relacji z połączenia Romy Lubliniensis i Konfederacji powstać miała K! Korabja (?).
Całkowita ustalona, niekompletna imienna lista członków obejmuje jedynie dwa nazwiska.
Lista członków
Data powstania: 16 XII 1936 r.
Barwy: fioletowa – złota – błękitna
Dewiza: „Kościół, Naród i Państwo”
Rys historyczny
Konfederacja Magna Polonia powstała w 1936 r. W dniu 16 XII 1936 r. złożono podanie do Senatu Uniwersytetu o zatwierdzenie statutu. Należała do tzw. korporacji chrześcijańskich. Działała w latach 1936-37 (?).
Całkowita ustalona, niekompletna imienna lista członków obejmuje zaledwie jedną osobę.
Lista członków
Listy członków opracowano na podstawie:
1) materiałów archiwalnych z Archiwum Korporacyjnego,
2) wydawnictw encyklopedycznych i biograficznych oraz rozmów z rodzinami członków korporacji.
Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 24 VII 2010 r.
Ostatnia zmiana: 20 XI 2010 r.
Propozycja cytowania: Bartłomiej P. Wróblewski, Mniejsze korporacje akademickie z Lublina, (na:) www.archiwumkorporacyjne.pl, stan 20 XI 2010 r.