K! Batoria

Dekiel Pawła Heinzelmana Nazwa:
Akademicki Konwent Batoria
Siedziba
Wilno
Data powstania:
I 1922 r.
Barwy:
niebieska – biała – złota
Dewiza:
„Scientia Patria Honor” („Nauka Ojczyzna Honor”)

Rys historyczny

Cerevisa Batorii

Konwent Batoria był pierwszą korporacją akademicką, która powstała w Wilnie. Został założony pod nazwą “Akademicki Konwent Batoria” w styczniu 1922 r. przez 11 studentów, grupę kolegów, uczestników I wojny światowej i walk o niepodległość, którzy po rozpoczęciu studiów zamieszkali w Bursie Akademickiej przy ul. Wielkiej w Wilnie. Część z nich stanowili żołnierze I Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Większość z założycieli pochodziła z Kowieńszczyzny i wschodnich ziem polskich, które po pokoju ryskim pozostały poza granicami państwa.

Herb Batorii, 1937 r.

Dnia 19 marca 1922 r. założono w Rektoracie Uniwersytetu Stefana Batorego statut z prośbą o zatwierdzenie. Pierwszym kuratorem Batorii z ramienia Senatu Uniwersytetu został prof. Witold Nowodworski. Po jego przedwczesnej śmierci w 1923 r. zastąpił go prof. Jan Oko, a w latach 30-tych ks. prof. Czesław Falkowski. Jesienią 1922 r. wybrano pierwsze władze Batorii z prezesem Władysławem Janiszewskim, wiceprezesem Janem Bublejem, sekretarzem Wacławem Pacewiczem, oldermanem Cyprianem Ufnalem oraz skarbnikiem Kazimierzem Horoszką na czele. Dnia 12 listopada 1922 r. poświęcono sztandar Batorii.

Konwent Batoria, Wilno 1926/27 r.

Dnia 19 III 1922 r. Batoria została przyjęta do Związku Polskich Korporacji Akademickich (data starszeństwa związkowego: 19 III 1922 r.). Kandydowała pod opieką Konwentu Polonia. Prawa członka rzeczywistego Związku uzyskała przed majem 1923 r. W latach 1933-1938 pozostawała poza strukturami Związku. Przy Batorii kandydowała K! Leonidania oraz K! Concordia Vilnensis.

Podpisanie karteli wieczystych z K! Lechicją oraz K! Lechią, 1-3 V 1937 r.

Batoria zawarła kartele: dnia 23 (21) listopada 1926 r. na 10 lat z Lechicją (2 maja 1937 r. zamieniony na wieczysty) oraz dnia 3 maja 1932 r. z poznańską Lechią (2 maja 1937 r. zamieniony na wieczysty).

Kwatera Batorii przy ul. Portowej 3 w Wilnie.

Kwatery Batorii mieściły się: w latach 1922-24 przy ul. Lwowskiej (u pułkownikostwa Konopackich), w latach 1924-26 w Śródmieściu przy ul. Trockiej 11 (pałac margrabiny Umiastowskiej), w latach 1926-33 (?) przy ul. Jagiellońskiej, od 1933 przy ul. Portowej 3/2.

Całkowita ustalona, choć niekompletna imienna lista członków obejmuje 218 nazwisk, w tym 11 członków honorowych.

Powojenne spotkanie Batorusów, Łódź 12 XI 1977 r.

W okresie powojennym Batoria działała nieoficjalnie organizując od lat 50-tych zjazdy, komerse i spotkania okolicznościowe. W latach 70-tych i 80-tych do Korporacji przyjęci zostali synowie przedwojennych członków: Tomasz Dębowski, Hubert Łaszkiewicz (?), Zbigniew Horoszko, Zdzisław Kalukin, Dariusz Ważyński. W 2002 r. z inicjatywy Daniela Nowickiego z K! Lechia Batoria została reaktywowana. Była afiliowana przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2008 r. ukazało się pamiątkowe wydawnictwo “Konwent Batoria 1922-2008″. Po kilku latach aktywności w 2009 r. zawieszono działalność. Istnieje Koło Filistrów (vide Batoria).

Lista członków

Poniższa, niekompletna lista członków Batorii obejmuje ponad dwieście nazwisk. Będziemy wdzięczni za jej uzupełnianie i korektę, przesyłanie danych biograficznych i fotografii członków korporacji (vide Kontakt), jak także za pomoc w poszukiwaniach materialnych śladów oraz wszelkich informacji o samej korporacji (vide Poszukiwania).

Członkowie honorowi

  1. Adam Chełmoński, (28 marca 1890 w Warszawie -16 sierpnia 1959 we Wrocławiu), s. Adama (lekarza) i Marii z Baranowskich, wuj Pawła Heinzelmana (Batoria), absolwent gimnazjum w Warszawie, studiował prawo w Petersburgu i Paryżu, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, od 1922 jako zastępca prof.a kierownik katedry prawa handlowego i wekslowego USB, filister honorowy Batorii, także od 1922 poseł na Sejm z okręgu kieleckiego, red. naczelny “Palestry” 1932-37, 1933-35 dziekan Rady Adwokackiej w Warszawie, wiceminister sprawiedliwości 1937-39, we wrześniu 1939 opuścił Polskę przez Rumunię, po wojnie pracownik UWr., prof. zw., kierownik Katedry Prawa Cywilnego, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu, zastępca przewodniczącego Komitetu Nauk Prawnych PAN, członek zwyczajny Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, członek Komisji Kodyfikacyjnej, członek redakcji “Orzecznictwa Sądów Polskich i Komisji Arbitrażowych” i “Studiów Cywilistycznych”, wiceprezes Zarządu Okręgowego Zrzeszenia Prawników Polskich, odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu

    Józef Dowbor-Muśnicki, 1923 r. (?).

  2. Józef Dowbor-Muśnicki, (25 października 1867 w Garbowie k. Sandomierza - 26 października 1937 w Batorowie k. Poznania) s. Romana i Antoniny z Wierzbickich, absolwent korpusu kadetów w Petersburgu, konstantynowskiej szkoły wojskowej, Akademii Sztabu Generalnego w Petersburgu 1899-1902, generał lejtnant Armii Imperium Rosyjskiego i generał broni Wojska Polskiego, od 1917 dowódca I Korpusu Polskiego w Rosji, od 1919 dowódca powstania wielkopolskiego, od 15 czerwca 1921 Ojciec Konwentu Lechia z Poznania, filister honorowy Konwentu Batoria z Wilna, pochowany w Lusowie k. Poznania

  3. Czesław Falkowski, (28 listopada 1887 w Warszawie - 25 lipca 1969) - absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie, wyświęcony na księdza katolickiego w Innsbrucku 1910, prof. Akademii Duchownej w Petersburgu, UL oraz USB, rektor USB 1928-30, kurator i filister honorowy Batorii, filister honorowy Leonidanii oraz Conradii, więziony przez Niemców 1942-43, po wojnie wykładowca w Seminarium Duchowym w Białymstoku, w latach 1949-1969 biskup łomżyński, pochowany w katedrze łomżyńskiej
  4. Juliusz Glatman, inż., dyrektor elektrowni w Wilnie, filister korporacji Wisła z Gdańska, filister honorowy Batorii z Wilna, po wkroczeniu do Wilna wojsk niemieckich wyjechał do Berlina, wrócił jako oficer niemiecki
  5. Jan Oko, (16 grudnia 1875 w Zameczku k. Żółkwi na Ukrainie - 8 września 1946 w Zakopanem) s. Walentego i Katarzyny z d. Fischer, absolwent z odznaczeniem V Gimnazjum we Lwowie 1898, studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim, prof. nadzw. 1920-25 oraz zw. 1925-39 USB, kurator i filister honorowy Batorii, filister honorowy Filomatii Vilnensis, po wojnie prof. UŁ 1945, członek Komisji Filologicznej PAU, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie, prezes Wileńskiego Koła Polskiego Towarzystwa Filologicznego
  6. Kazimierz Opoczyński, (14 marca 1877 w Syczówce k. Humania - 21 października 1963 Warszawa) ojciec Tadeusza (Konwent Batoria), lekarz, mjr, prof. anatomii patologicznej, rektor USB 1932-33, filister honorowy Batorii i Leonidanii, członek korespondent PAU

    Stefan Otolski, 1931 r.

  7. Stefan Otolski, (16 czerwca 1878 - 29 października 1950) ojciec Bohdana (Lechicja), farmaceuta, lekarz, studiował na Uniwersytecie w Dorpacie i Wojskowej Akademii Medycznej w Petersburgu, dr, filister Lechicji oraz filister honorowy Batorii, wiceprezes Związku Organizacji Filisterskich, Kawaler Dyplomu Zasługi i Złotej Odznaki ZPKA

    Jerzy Panejko, 1939 r.

  8. Jerzy Panejko, ( - po 1945) prawnik, administratywista, doc. UJ, od 1927 prof. USB, dziekan Wydziału Prawa 1933/34, filister honorowy Batorii, Vilnensii i Conradii, po wojnie w Austrii

  9. Segiusz Leonard Schiling-Siengalewicz, (17 kwietnia 1886 w Romanowie k. Lwowa - 28 listopada 1951 w Poznaniu) doc. medycyny sądowej i toksykologii UJK 1923, prof. medycyny sądowej USB 1924-39, filister honorowy Batorii i Leonidanii, prof. medycyny sądowej UMCS 1944-45, prof. medycyny sądowej UP 1945-50 i AM w Poznaniu 1950-51, od 1947 członek korespondent PAU, autor prac z zakresu toksykologii sądowej, traumatologii sądowo-lekarskiej, immunopatologii

    Marian Węclewicz, 1939 r.

  10. Marian Węclewicz, (6 kwietnia 1903 w Czaczu - 8 grudnia 1986 w Gostyniu) z rodziny inteligenckiej, s. Sylwestra (nauczyciela szkoły średniej) i Marii z Gruszczyńskich, brat Henryka (Lechia), uczeń pruskiego Gimnazjum im. Fryderyka Wilhelma, członek Towarzystwa Tomasza Zana oraz Drugiej Poznańskiej Drużyny Harcerskiej, Powstaniec Wielkopolski, w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 ochotnik w 15 Pułku Ułanów Poznańskich, absolwent Gimnazjum im. Jana Kantego w Poznaniu 1921, student prawa UP i USB 1923-33, członek Lechii i Filister honorowy Batorii, sędzia śledczy Sądu Okręgowego w Gnieźnie 1935-39, por. rez., w wojnie obronnej 1939 w 17 Pułku Ułanów w ramach Wielkopolskiej Brygady Kawalerii uczestnik bitwy nad Bzurą i obrony Warszawy, ciężko ranny, w niewoli niemieckiej m.in. w oflagach w Itzehoe, Sandbostel, Lubec i Dössel, po wojnie pracownik Polskiej Misji Wojskowej dla Badania Zbrodni Wojennych na terenie Rzeszy, w 1949 zdemobilizowany, z powodów politycznych nie mógł podjąć pracy w sądownictwie, pracował w Powiatowej Spółdzielni Spożywców “Społem” i Powiatowym Zakładzie Mleczarskim w Gostyniu, dopiero w 1964 podjął praktykę adwokacką w Gostyniu, do emrytury w 1976 kierownik Zespołu Adwokackiego w Gostyniu, działacz kombatancki i regionalny, m.in. współzałożyciel i prezes oddziału powiatowego ZBoWiD w Gostyniu, członek Zarządu Okręgu ZBoWiD, współzałożyciel Społecznego Komitetu Regionalnego, w 1982 awansowany do stopnia podpułkownika w stanie spoczynku, pochowany na Cmentarzu w Gostyniu, odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim OOP, Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Niepodległości

  11. Adam Zawadzki, filister honorowy Batorii

Członkowie rzeczywiści

  1. Aleksander Adamonis, (1908 - 24 sierpnia 1977 w Warszawie) student filologii klasycznej USB, prezes od grudnia 1935, absolwent USB, ppor. rez., uczestnik wojny obronnej 1939, żołnierz AK ps. “Kieł”, w latach 70-tych pracownik Zjednoczenia Przemysłu Piwowarskiego w Warszawie, pochowany na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu
  2. Edward Adamowicz, (7 lipca 1911 w Wilnie - ) student farmacji USB, prezes sem. let. 1938/39, mgr farmacji UW 1946

    Jerzy Aktabowski, 1938 r.

  3. Jerzy Aktabowski, prawnik, adwokat

  4. Wilhelm Albrecht, student prawa USB, członek Zarządu Koła Grodnian 1929/30 i 1930/31, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1930/31

    Ludwik Andrzejewski, 1925 r.

  5. Ludwik Andrzejewski, sekretarz sem. let. 1924/25, wiceprezes Wileńskiego Koła Międzykorporacyjnego 1926

  6. Stanisław Andrzejkowicz, student geografii USB
  7. Zbigniew Bandurski, student prawa USB
  8. Leonard Białczorski, student prawa USB
  9. Konstanty Birn (Bira), ( - po 1945) student teologii USB, założyciel Concordii Vilnensis, prezes 1929/30, przeszedł do Batorii, wywieziony na Syberię

    Tadeusz Bodalski, 1926/27 r.

  10. Tadeusz Bodalski, (1905 - sierpień 1972) c. 1926/27, farmaceuta, prof. UWr.

    Mieczysław Szyszko-Bohusz, 1926/27 r.

  11. Mieczysław Szyszko-Bohusz, ( - 1979 w Warszawie) student prawa USB, c. 1926/27

  12. Witold Borowski, ( - marzec 1970)
  13. Jan Bublej (Bubley), ( - 1939 w Mińsku) Sybirak, student med. USB, założyciel Batorii, pierwszy wiceprezes 1922, dr med.
  14. Bronisław Bukowski, członek Młodzieży Wszechpolskiej, Batorii i Konfederacji Gladia
  15. Konrad Bukowski, mjr/płk.

    Wacław Bukowski, 1929 r.

  16. Wacław Bukowski, ( - 1964 w Paryżu) student prawa, c. 1929, prezes 1932/33, pochowany w Warszawie

    Antoni Butkiewicz, 1925 r.

  17. Antoni Butkiewicz, ( - 1973) student farmacji USB, c. sem let. 1924/25, farmaceuta

  18. Chmielewski,

    Mieczysław Chodorowski, 1927/28 r.

  19. Mieczysław Chodorowski, c. sem. zim. 1927/28,

    Henryk Cygankiewicz, 1926/27 r.

  20. Henryk Cygankiewicz (po wojnie Cichankiewicz), c. 1926/27 Batoria (fuks major), prawd. późniejszy członek Piłsudii, członek Rady Naczelnej Myśli Mocarstwowej 1931

  21. Waldemar Czarnocki, (1915 - 10 czerwca 1998 w Gdańsku) szwagier Kazimierza i Tadeusza Matuchniaków (obaj Batoria) student prawa USB, c. 1933, wiceprezes 1937, mgr praw USB

    Michał Czerewko, 1927/28 r.

  22. Michał Czerewko, ( - przed 1977) student prawa USB, c. sem. zim. 1927/28, członek Koła Prawników, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1930/31, członek Zarządu Koła Wilnian, członek Zarządu Wileńskiej MW 1930/31, zmarł na emigracji w Ameryce Południowej

  23. Kazimierz Czerepak, student prawa USB, sekretarz sem. let. 1938/39
  24. Witold Czerwiński, sekretarz Bratniej Pomocy USB 1938/39, po wojnie na emigracji w Kanadzie, członek Koła Filistrów Polskich Korporacji Akademickich w Montrealu
  25. Stanisław Czyżyk, student chemii USB, olderman 1937, prezes 1938 (po Bohdanie Ruczaju), członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1937/38
  26. Andrzej Dąbrowski, student prawa

    Witold Dąbrowski, 1977 r.

  27. Witold Dąbrowski, (1905 - listopad 1995 w Warszawie) c. 1939?, mgr praw USB, sędzia Sądu Najwyższego, jeden z organizatorów powojennych spotkań Batorii

  28. Andrzej Dębowski, (1911-1990) student prawa USB

    Władysław Dębski, 1925 r.

  29. Władysław Dębski (Dębisk), student farmacji USB, wiceprezes 1924/25

    Jerzy Dietrich, 1927/28 r.

  30. Jerzy Dietrich, (1901? - ok. 1985) prezes sem. zim. 1930/31, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1928/29 i sekretarz Bratniej Pomocy USB 1929/30, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Koła Lublinian 1929/30, wiceprezes i p.o. prezesa Bratniej Pomocy USB 1930/31, prawnik, zmarł na emigracji w Wielkiej Brytanii

    Władysław Drozdowski, 1927/28 r.

  31. Władysław Drozdowski, ( - 9 grudnia 1977 w Brukseli) student prawa USB, c. sem. let. 1927/28, wiceprezes 1931/32, oraz 1932, olderman 1932/33, członek Koła Grodnian, sekretarz Bratniej Pomocy USB 1930/31, członek Sądu Koleżeńskiego Koła Wilnian 1932, prezes Koła Wilnian 1935, kierownik Grupy Akademickiej OWP, prezes MW w Wilnie 1934/35, prawdopodobnie przeszedł do Korporacji Polesia (?), prawnik, po wojnie na emigracji w Belgii

    Czesław Dytz, 1927/28 r.

  32. Czesław Dytz, c. sem. zim. 1927/28, sekretarz 1931

  33. Stanisław Dzierzyński (Dzierżyński),
  34. Kazimierz Dzierżyński, (1917 - 19 czerwca 1996 w Przeźmierowie) student prawa USB i UW, c. 1937, mgr praw
  35. Mateusz Fonberg,
  36. Aleksander Frąckiewicz, ps. “Lolek”
  37. Stanisław Gąsecki (Gąseczki),
  38. Władysław Gąsecki (Gąseczki), lekarz

    Aleksander Gozdawa-Giżycki, 1925 r.

  39. Aleksander Gozdawa-Giżycki(Iżycki), (25 grudnia 1900 w Odessie - 1940 w Katyniu), s. Włodzimierza, żołnierz WP 1919-20, wyróżnił się w bitwie pod Chołojowem, odznaczony Krzyżem Walecznych, początkowo w Korporacji Batoria, później c. II sem. 1925/26 Konwent Polonia [nr ew. 1396], urzędnik w Banku Handlowym w Wilnie, ppor. rez., przydzielony do 85 Pułku Piechoty, w niewoli sowieckiej w Kozielsku, zamordowany przez NKWD

  40. Jan Głowacki (Głowecki), prezes (do grudnia) 1935
  41. Stefan Golędzinowski,

    Stanisław Gosiewski, 1927/28 r.

  42. Stanisław Gosiewski, sekretarz 1928/29

    Karol Gultman, 1929 r.

  43. Karol Gultman, c. ok. 1928

    Paweł Benedykt Heinzelman, 1977 r.

  44. Paweł Benedykt Heinzelman, (21 marca 1911 w Warszawie - 24 czerwca 1996 w Świdrze) s. Pawła i Marii z Chełmońskich, siostrzeniec Adama Chełmońskiego (Batoria), absolwent Gimnazjum L. Poincare w Nancy, student i absolwent prawa USB, c. 1930 (31), sekretarz 1932, prezes sem. let. 1935/36, członek Sądu Koleżeńskiego Bratniej Pomocy USB 1934/35, przewodniczący Sądu Koleżeńskiego USB 1936/37, po studiach pracownik Komisji Dewizowej Banku Polskiego, ppor. rez., w wojnie obronnej 1939 dowódca kompanii (m.in. w bitwie pod Kockiem), jeniec obozów jenieckich w Gross-Born i Arnswalde, po wojnie pracownik NBP 1946-86, w tym naczelnik Działu Walutowego, zastępca dyrektora Wydziału Dewizowego, doradca Prezesa NBP 1946-86, bezpartyjny, jeden z organizatorów powojennych spotkań Batorii, pochowany na Cmentarzu w Otwocku

  45. Jerzy Henszel, (1911-1937) sekretarz 1932/33, członek Myśli Mocarstwowej
  46. Franciszek Hoffman, ?, Kawaler Dyplomu Zasługi i Złotej Odznaki ZPKA
  47. Józef Hofman, ( - zm. po 1945 we Wrocławiu) początkowo w Filomatii Vilnensis, przeszedł do Konwentu Batoria

    Włodzimierz Hofman, 1926/27 r.

  48. Włodzimierz Hofman, ( - po 1981) student prawa USB, c. sem let. 1924/25, wiceprezes sem. zim. 1926/27, prezes sem. zim. 1927/28 i 1928, członek Zarządu Koła Prawników 1927/28

    Kazimierz Horoszko, 1926/27 r.Kazimierz Horoszko, 1977 r.

  49. Kazimierz Horoszko, (16 maja 1893 w Mińsku Litewskim - 31 lipca 1979 w Bystrzycy Kłodzkiej) z Mińszczyzny, s. Stanisława i Julii z d. Łukomska, stryj Zbigniewa (Batoria), absolwent Gimnazjum Łączności w Mińsku Litewskim, żołnierz armii carskiej, w szkole kadetów w Moskwie, ppor. w sztabie I Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, ochotnik w wojnie polsko-rosyjskiej 1920, student wydziału matemetyczno-przyrodniczego, później prawa USB, założyciel Batorii 1922, pierwszy skarbnik 1922, skarbnik 1922-24/25, sekretarz 1924/25, kurator Leonidanii 1927 i Concordii Vilnensis 1928, olderman 1928/29, prezes 1929, prezes 1932 (X-lecia) oraz 1937 (XV-lecia), po wojnie naczelnik poczty w Bystrzycy Kłodzkiej, od lat 60. na emeryturze, jeden z organizatorów powojennych spotkań Batorii, pochowany na cmentarzu komunalnym w Bystrzycy Kłodzkiej (kw. D1-A-12)

  50. Stanisław (lub Witold) Huzar, ( - 12 listopada 1977 w Łodzi)

    Jan Ilczuk, 1977 r.

  51. Jan Ilczuk, (18 stycznia 1915 w maj. Leluny na Litwie - 16 września 2000 w Warszawie) brat Władysława (Leonidania), c. 1938, student prawa, wiceprezes 1938/39, członek Zarządu Koła Prawników 1937/38, mgr praw USB, radca prawny, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, jeden z organizatorów powojennych spotkań Batorii, odznaczony Krzyżem Walecznych, pochowany na Cmentarzu Prawosławnym na Woli w Warszawie

  52. Henryk Jabłoński, student farmacji USB

    Piotr Jabłoński, ok. 1921 r.

  53. Piotr Jabłoński, (20 stycznia 1896 w miejsc. Chruślanki Józefowskie w pow. lubelskim - 26 maja 1946 w Łomży) s. Józefa i Bronisławy z Cyrklerów, student i absolwent farmacji USB, do 1938 właściciel i kierownik apteki przy ul. Kościelnej w Parczewie, a od 1938 właściciel i kierownik apteki przy ul. Długiej w Łomży, w 1945 współwłaściciel Wytwórni Tub i Wyrobów Metalowych “Stannograf” sp. z o.o. w Warszawie, pochowany na warszawskich Powązkach

  54. Władysław Janiszewski, z Kijowszczyzny, student nauk humanistycznych USB, założyciel Batorii, pierwszy prezes 1922, kilkukrotny prezes w następnych latach, wystąpił z korporacji ok. 1925,
  55. Walfred Janzen, ps. “Wofka”
  56. Kazimierz Jasiulaniec,

    Stefan Jocz, 1926/27 r.

  57. Stefan Jocz, ( - 8 sierpnia 1963 w Londynie) student prawa USB, c. 1926/27, sekretarz sem. zim. 1930/31, wiceprezes 1932/33, członek Zarządu Myśli Mocarstwowej, członek Komisji Rewizyjnej Bratniej Pomocy USB 1930/31

  58. Edward Jurewicz,
  59. Wiktor Jurewicz, ps. “Wrangiel”, student medycyny USB, wiceprezes 1938, sekretarz 1939
  60. Leszek Jurgowski, student prawa USB

    Józef Jurkiewicz, 1926/27 r.

  61. Józef Jurkiewicz,

    Paweł Kalukin, lata 30-te.Paweł Kalukin, 1977 r.

  62. Paweł Kalukin, (27 (28?) sierpnia 1908 w Wilnie - 6 sierpnia 1989) absolwent Gimnazjum oo. Jezuitów w Wilnie 1928, c. 1929, student prawa USB, olderman 1932, sekretarz Wileńskiego Koła Międzykorporacyjnego sem. let. 1930/31, jeden z organizatorów powojennych spotkań Batorii

    Janusz Kampf, 1977 r.

  63. Janusz Kampf, student prawa USB, sekretarz 1934/35

  64. Kampf, (?)

    Zygmunt Karczewski, 1925 r.

  65. Zygmunt Karczewski, ( - przed 1973 ?) nazywany “Gryzmuś”, student Warszawa, a następnie prawa USB 1927, członek Lechicji, akt. 1924-32, w Wilnie także członek Batorii (?), prezes Związku Kół Prowincjonalnych 1929/30, członek Wileńskiego Koła Akademickiego 1930/31

    Bronisław Karpowicz, 1925 r.

  66. Bronisław Karpowicz, c. sem let. 1924/25

  67. Roman Kawecki, (11 maja 1915 w Mierzawicach - ) student wydziału rolnego USB i medycyny, wiceprezes 1939, lekarz med. UP 1946

    Włodzimierz Kiryłowicz, 1926/27 r.

  68. Włodzimierz Kiryłowicz, c. 1926/27, członek Sądu Ogólnokorporacyjnego

  69. Jan Ludomir Kłoniecki, (11 czerwca 1903 w Berlinie - 15 marca 1983) student UP, członek Lechia, sekretarz sem. zim. 1924/25, student med. USB, członek Batorii, wiceprezes Koła Medyków 1929/30, w czasie wojny organizował pomoc dla Polaków zagrożonych wywózką na Wschód, absolwent med. Warszawa 1944, epidemiolog, po wojnie lekarz Kolejowej Służby Zdrowia w Opolu i Warszawie, członek ZBoWiD, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Pruszkowie
  70. Józef Kojdecki, (20 marca 1910 w Wilnie - 8 marca 1989 w Warszawie) absolwent Gimnazjum oo. Jezuitów w Wilnie 1928, członek Stowarzyszenia Młodzieży Akademickiej, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1934/35, długoletni wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim OOP
  71. Henryk Konarzewski, ( - 3 lutego 1980 w Wielkiej Brytanii) student Wydziału Sztuk Pięknych USB, pierwszy fuks Batorii, lotnik, po wojnie na emigracji w Wielkiej Brytanii
  72. Stanisław Kordaszewski, prezes Koła Wileńskiego MW 1929-31, członek Klubu Młodych OWP i SN 1929, lekarz

    Aleksander Kort, 1929 r.

  73. Aleksander Kort (Kortt), c. ok. 1928, prawnik

    Aleksander Kowalewski, 1929 r.

  74. Aleksander Kowalewski, c. 1929

    Henryk Kowalewski, 1925 r.

  75. Henryk Kowalewski, student prawa USB

    Harry Kowalski, 1926/27 r.

  76. Harry (Henryk Paweł) Kowalski, (12 luty 1895 w Płońsku - 1961) olderman 1924/25 i sem. zim. 1926/27, mgr farmacji USB 1929

    Marian Kowalski, 1926/27 r.

  77. Marian Kowalski, student farmacji USB, prezes sem. zim. 1926/27, prezes Bratniej Pomocy USB 1926/27, prezes Koła Wileńskiego MW 1926, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Bratniej Pomocy USB 1927/28, prezes Bratniej Pomocy USB 1926/27

  78. Tadeusz Kowalski, (?)

    Stefan Kownas, 1926/27 r.

  79. Stefan Kownas, (1898-1986) student nauk matematyczno-przyrodniczych, założyciel Batorii

  80. Kazimierz Kozarski, (1900 - 15 września 1972) student farmacji USB, po 1945 działacz Stronnictwa Demokratycznego, pochowany na warszawskich Powązkach (vide Tomasz Otolski, Kazimierz Kozarski (1900-1972), maszynopis)
  81. Gustaw Kozłowski,

    Marian Kozłowski, 1927/28 r.

  82. Marian Kozłowski, c. sem. let. 1927/28, olderman 1934

  83. Wiktor Krauze,
  84. Jerzy Kropiwnicki,
  85. Włodzimierz Bohdan Kucharkowski, ( - 1929 w Wilnie) z Wołynia, student prawa USB, założyciel Batorii, pierwszy wiceolderman i chorąży 1922, wystąpił z korporacji ok. 1925 (przyjęty ponownie pośmiertnie 1929), po studiach pracownik starostwa w Nowogródku, zginął śmiercią tragiczną postrzelony w Nowogródku w głowę przez przesłuchiwanego komunistę, wkrótce potem zmarł w szpitalu w Wilnie, pochowany na Cmentarzu na Rossie w Wilnie

    Jakub Eugeniusz Kazimierz Kucharski, 1926/27 r.

  86. Jakub Eugeniusz Kazimierz Kucharski, ( - 25 maja 1967) olderman sem. zim. 1927/28, 1928 oraz 1929, kurator Leonidanii 1927, lekarz

    Konstanty Kuksewicz, 1926/27 r.Konstanty Kuksewicz, 1977 r.

  87. Konstanty Kuksewicz, student prawa USB, sekretarz (?) sem. zim. 1926/27

    Eugeniusz Korwin-Kurkowski, 1926/27 r.Eugeniusz Korwin-Kurkowski, 1977 r.

  88. Eugeniusz Korwin-Kurkowski, (1904 - 7 sierpnia 1979 w Łodzi) c. 1926/27, kurator Leonidanii 1927, wiceprezes 1928/29, prezes sem. zim. 1929/30, wiceprezes Wileńskiego Koła Międzykorporacyjnego 1928/29, członek Komisji Rewizyjnej Bratniej Pomocy USB 1928/29, prezes Koła Filistrów 1936

  89. Witold Kuźmicz, student prawa USB, jeden z organizatorów powojennych spotkań Batorii

    Henryk Kwiatkowski, 1927/28 r.

  90. Henryk Kwiatkowski, student prawa USB, c. 1926/27, sekretarz 1928, członek Aeroklubu Akademickiego, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1927/28

  91. Jerzy Lipka, student prawa USB

    Julian Łaszkiewicz, 1977 r.

  92. Julian Łaszkiewicz, (1912-1991) student prawa USB, bratanek Karola (Lutycja, Lutyko-Venedya), kuzyn Lucjana (Sparta), ojciec Huberta (Batoria), wiceprezes sem. let. 1935/36, prezes 1936/37, delegat na XIII Zjazd ZPKA 1937, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1934/35, członek Komisji Rewizyjnej Bratniej Pomocy USB 1935/36 oraz 1936/37, członek Sądu Koleżeńskiego Bratniej Pomocy USB 1936/37, członek Komisji Rewizyjnej MW 1937/38, jeden z organizatorów powojennych spotkań Batorii

  93. Romuald Łazarewicz, student nauk matematyczno-przyrodniczych USB
  94. Józef Łazuka, student prawa USB
  95. Leon Łoś, student prawa USB
  96. Jan Łowczecki, (ok. 1898 - 30 grudnia 1964) pierwotnie w Concordii Vilnensis, przeszedł do Konwentu Batoria, naczelnik wydziału administracyjnego kuratorium we Wrocławiu
  97. Bohdan Łuczaj, student prawa USB, prezes 1937/38 i 1938
  98. Wacław Łukaszewski, student prawa USB
  99. Wacław Mackiewicz, student prawa USB, sekretarz 1935
  100. Zygmunt Marczewski, ( - 1943) student prawa

    Antoni Markowski, 1926/27 r.

  101. Antoni Markowski, (17 kwietnia 1901 w Grodnie - 11 lutego 1968 w Edynburgu) s. Antoniego i Marii z d. Barczewska, aboslwent Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Grodnie, ochotnik w wojnie polsko-rosyjskiej 1920, student i absolwent prawa USB 1922-26, prezes Koła Grodnian 1925, sędzia śledczy w Grodnie, w czasie II wojny światowej por. w Dowództwie I Korpusu PSZ w Szkocji, po wojnie na emigracji w Wielkiej Brytanii, pracował jako nauczyciel w Craigentinny School w Edynburgu, używał nazwiska Anthony Martin, odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 oraz brytyjskimi War Medal 1939–1945 i Defence Medal, pochowany na cmentarzu przy Mt. Vernon w Edynburgu

  102. Wacław Masewicz, ( - przed 1998) pierwotnie w Vilnensii, przeszedł do Konwentu Batoria (albo na odwrót)
    Kazimierz Matuchniak, lata 30-te.

  103. Kazimierz Matuchniak, (20 marca 1911 w Warszawie - 6 grudnia 1979 w Warszawie) s. Władysława (sędziego) i Anastazji z d. Nowak, brat Tadeusza (Batoria), szwagier Waldemara Czarnockiego (Batoria), student prawa USB, w czasie okupacji w partyzantce, w 1945 ewakuował się z Wilna do Warszawy, pracował w Ministerstwie Transportu Drogowego i Lotniczego, Ministerstwie Komunikacji i Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy, bezpartyjhy, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 30-lecia Polski Ludowej, Zasłużony Pracownik Państwowy, pochowany na warszawskich Powązkach

    Tadeusz Matuchniak, 1977 r.

  104. Tadeusz Matuchniak, (30 września 1912 w Warszawie - 5 sierpnia 1981 w Łodzi) s. Władysława (sędziego) i Anastazji z d. Nowak, brat Kazimierza (Batoria), szwagier Waldemara Czarnockiego (Batoria), student i absolwent 1937 prawa USB, olderman sem. let. 1935/36, po studiach asystent prawny w Lidzie i w Wilnie, po wybuchu wojny przedostał się do Warszawy, gdzie spędził okupację, po powstaniu warszawskim wysiedlony, po wojnie adwokat w Łodzi, początkowo prowadził kancelarię, następnie był członkiem Zespołów Adwokackich nr 2 oraz nr 13, pochowany na Cmentarzu na Dołach w Łodzi

  105. Stanisław Mazur,
  106. Zygmunt Męzel,
  107. Władysław Michniewicz, student prawa USB

    Jarosław Minia, prawd. druga połowa lat 30-tych.

  108. Jarosław Minia (Minja), ( - marzec 1979 w Otwocku ?)

  109. Stefan Mitrowski, ( - 22 marca 1981 w Radomiu) ojciec Macieja (Batoria), student prawa USB, prawnik
  110. Stanisław Monkiewicz,
  111. Stanisław Moroz, (1 maja 1913 w Wilnie - ) mgr farmacji UP 1946

    Jerzy Józef Mroczkiewicz, 1925 r.

  112. Jerzy Józef Mroczkiewicz, (21 czerwca 1898 w Nieborowie - ) z Kongresówki, student medycyny USB, założyciel Batorii, lekarz med. USB 1926, internista

    Henryk Nasutto, 1926/27 r.

  113. Henryk Nasutto, ( - przed 1977) prezes 1927, członek Młodzieży Wszechpolskiej, lekarz,

  114. Kazimierz Nasutto,
  115. Bolesław Nawrocki, ( - przed 1977) członek Lechicji i Konwentu Batoria
  116. Kazimierz Nawrocki, c. 1930/31
  117. Henryk Nieciejowski, student prawa USB
  118. Niedziałkowski, s. Mieczysława Niedziałkowskiego, polityka PPS

    Janusz Nielubowicz-Tukalski, 1926/27 r.

  119. Janusz Nielubowicz-Tukalski, (1907 - 2000) student prawa USB, c. 1926/27, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1928/29, mgr praw USB, adwokat

    Mieczysław Niewiarowski, 1925 r.

  120. Mieczysław Niewiarowski, ( - przed 1977) olderman sem. let. 1924/25, po wojnie na emigracji w Wielkiej Brytanii

  121. Kazimierz Nuszel, (19 października 1911 w Wilnie - 1940 w Katyniu) s. Jana, brat Stanisława (Batoria), student i absolwent prawa USB, wiceprezes 1933/34, hokeista, aplikant adwokacki w Poznaniu, ppor. rez., przydzielony do 70 Pułku Piechoty, w niewoli sowieckiej, zamordowany przez NKWD
  122. Stanisław Nuszel, (1913-1987) s. Jana, brat Kazimierza (Batoria), student prawa USB, hokeista, prawnik, adwokat

    Marian Obiezierski, 1929 r.

  123. Marian Obiezierski, (1909 - 1965 w Warszawie) student prawa USB, c. 1929, sekretarz 1933/34

    Mieczysław Obiezierski, 1929 r.

  124. Mieczysław Obiezierski, ( - 1944 w Warszawie) student prawa USB, c. 1926/27, olderman sem. zim. 1929/30, zginął z dzieckiem na ręku w wyniku ostrzału Żoliborza podczas Powstania Warszawskiego

  125. Władysław Olechnowicz, wiceprezes 1935, prawnik, prokurator w Prokuraturze Wojskowej

    Tadeusz Olikiewicz, 1929 r.

  126. Tadeusz Olikiewicz, (1909 - ) c. 1929, mgr praw USB, jeden z organizatorów powojennych spotkań Batorii

    Tadeusz Opoczyński, 1926/27 r.

  127. Tadeusz Opoczyński, ( - 1944 w Warszawie?) s. Kazimierza (Batoria), student prawa USB, c. 1926/27, członek Zarządu Bratniej Pomocy 1928/29, wiceprezes Akademickiej Kasy Chorych 1930/31, ostatnio widziany na kilka godzin przed wybuchem Powstania Warszawskiego

  128. Henryk Ożdżyński, student prawa USB

    Wacław Pacewicz, 1927/28 r.

  129. Wacław Pacewicz, ( - 19 kwietnia 1973) pochodził z Mińska Litewskiego, student prawa, pierwszy sekretarz (olderman?) 1922

  130. Henryk Pakulnis, (6 kwietnia 1913 w miejsc. Werki k. Wilna - 1940 w Katyniu), s. Piotra i Anny z Bejnarowiczów, student prawa USB, urzędnik, pracownik PKP Nowa Wilejka, słuchacz Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, ppor. rez., przydzielony do 5 Pułu Piechoty Legionów, w niewoli sowieckiej, zamordowany przez NKWD
  131. Tadeusz Parczewski, (1914-1982) wnuk prof. Alfonsa Parczewskiego - rektora USB, student prawa, wiceprezes 1934/35
  132. Stanisław Pawłowski, wystąpił z korporacji ok. 1925 (prawd. tożsamy ze Stanisławem Pawłowskim (1900 - 1950) -s. Adolfa, ochotnik WP (1919 -1920), c. II sem. 1924/25 Konwent Polonia [1385])
  133. Paweł Pietkiewicz, student prawa USB

    Ryszard Pietraszkiewicz, 1929 r.

  134. Ryszard Pietraszkiewicz, c. 1929

    Stefan Pilchowski, 1927/28 r.

  135. Stefan Pilchowski, ( - 1970 w Warszawie) student prawa USB, sekretarz 1929, olderman 1931/32

    Wacław Podolski, 1925 r.

  136. Wacław Podolski, ( - przed 1939) wiceprezes sem. let. 1924/25, członek Młodzieży Monarchistycznej, farmaceuta

    Leszek Pogonowski.

  137. Leszek Pogonowski, ( - 2 listopada 1986) student prawa USB, dziennikarz, działacz Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL

  138. Benedykt Polak,
  139. Konstanty Potoczniterm, ?
  140. Włodzimierz Prokofjew, student nauk matematyczno-przyrodniczych USB

    Dymitr Protasewicz, 1929 r.

  141. Dymitr Protasewicz (Protasiewicz), c. 1929

    Włodzimierz Protasewicz, 1929 r.

  142. Włodzimierz Protasewicz (Protasiewicz), c. 1929

    Zygmunt Przyjałgowski (?), 1926/27 r.

  143. Zygmunt Przyjałgowski, (1902-1970) student prawa USB, prezes 1931/32, wiceprezes 1934, olderman 1938

    Jerzy Rabczewski, 1925 r.

  144. Jerzy Rabczewski, (1901- 14 lutego 1981) - s. Piotra, początkowo w Batorii, c. II sem. 1925/26 Konwent Polonia, I wiceprezes Stulecia, wiceprokurator Sądu Apelacyjnego w Wilnie, w 1939 r. przez Litwę przedostał się na Zachód. Pracował w wywiadzie. Zmarł w Londynie [1397]

    Albert Raube, 1929 r.

  145. Albert Raube, ( - 1972 w Ostródzie) c. 1929, technik dentystyczny

  146. Czesław Rączajski,

    German Rembiszewski, 1927/28 r.German Rembiszewski, 1977 r.

  147. German Rembiszewski, c. sem. zim. 1927/28, student prawa USB, student Zarządu Bratniej
    Pomocy USB 1929/30

    Władysław Rewieński, ok. 1926/27.

  148. Władysław Rewieński, (4 sierpnia 1904 w Sierpuchowie -1955) student prawa USB 1926-, c. 1926/27, olderman sem. zim. 1930/31, wicedyrektor Banku Rolnego w Warszawie

    Tadeusz Romer.

  149. Tadeusz Romer, c. sem. let. 1927/28, wiceprezes sem. zim. 1930/31 oraz 1931, wiceprezes Wileńskiego Koła Międzykorporacyjnego, sem. let. 1930/31

    Witold Romer (?), 1926/27 r.

  150. Witold Romer, (30 kwietnia 1902 na Litwie - 1940) c. 1926/27, sekretarz sem. zim. 1929/30, wiceprezes 1930, prezes 1931, prezes Wileńskiego Koła Międzykorporacyjnego sem. let. 1930/31, prawnik, sędzia grodzki w Sandomierzu, a od 1937 w Opocznie, wspomina o nim Melchior Wańkowicz w “Hubalczycy”, wywieziony prawd. do Majdanka, gdzie zginął

  151. Bohdan Ruczaj, prezes 1938
  152. Stanisław Rybar,

    Henryk Rylski, 1926/27 r.

  153. Henryk Rylski, (8 lipca 1901 w Łysej Górze na Litwie - 1940 w Katyniu) s. Adama i Stanisławy ze Ślaskich, członek POW, w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 w 201 Pułku Piechoty i 41 Pułku Piechoty, student i absolwent 1935 Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego USB, skarbnik 1924/25, wiceprezes sem. zim. 1927/28, 1928 oraz sem. zim. 1929/30, kurator Concordii Vilnensis 1928, prezes 1930, sekretarz 1931, członek Komisji Rewizyjnej Bratniej Pomocy USB 1928/29, prezes Koła Akademików Suwalszczan, por. rez., przydzielony do 5 Pułku Piechoty Legionów, odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości, w niewoli sowieckiej, zamordowany przez NKWD

  154. Zbigniew Rylski,

    Otton Rymkiewicz, 1977 r.

  155. Otton Rymkiewicz, ( - 1987) student prawa USB

  156. Leonard Saniuk, ( - 1976 we Wrocławiu) student prawa USB
  157. Andrzej Sieragowski, (4 luty 1897 w Wierzbniku - 1 stycznia 1977) mgr farmacji USB 1929

    Stefan Skorupski, 1925 r.

  158. Stefan Skorupski, ( - 1939-45)

    Aleksander Jan Sobolewski, 1926/27 r.

  159. Aleksander Jan Sobolewski, (9 luty 1896 w Krużkach pow. Suwałki - 1977) z Wileńszczyzny, mgr farmacji USB 1928, po wojnie farmaceuta w Gdańsku

  160. Eugeniusz Sobolewski, ( - 21 września 1977) student farmacji USB, założyciel Batorii, po wojnie na emigracji, w latach 70-tych wrócił do kraju
  161. Stanisław Staniul (Staniuk),
  162. Jan Stefow, sekretarz 1934
  163. Witold Stępiński, sekretarz 1937/38, lekarz, komandor
  164. Kazimierz Strojnowski (Stroynowski),
  165. Włodysław Subortowicz, student prawa USB
  166. Michał Sypniewski, student nauk humanistycznych i prawa USB, sekretarz 1937
  167. Kazimierz Szantyr, (1914-2005) brat Józefa (Leonidania)

    Marian Szczęsnowicz, 1927/28 r.

  168. Marian Szczęsnowicz, ( - 1940 w Katyniu ?) student prawa USB, c. sem. zim. 1927/28, sekretarz 1933/34, prezes 1934/35, olderman 1935

  169. Konstanty Szulc, ( - 14 grudnia 1962 na Mazurach) olderman 1937/38, inż. rolnik, pochowany na Cmentarzu na Zarzewie

    Witold Szwedzicki, 1935 r.

  170. Witold Szwedzicki, ( - po 1981) student prawa USB, sekretarz sem. let. 1935/36

    Bogdan Szymborski, 1926/27 r.

  171. Bogdan Szymborski, student medycyny USB, c. 1926/27, później skreślony z korporacji, prezes Akademickiego Koła Grodnian 1930/31, członek Zarządu Koła Medyków 1931/32, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1932/33, lekarz

    Marian Szymonowicz, 1925 r.

  172. Marian Szymonowicz, ( - przed 1977) usunięty z korporacji

  173. Paweł Świetlikowski, (1915 - 26 lipca 2006) mgr prawa USB, mjr AK, wieloletni więzień obozów w Workucie, po powrocie do kraju pracował w górnictwie, inż.
  174. Jan Tarwid, (ok. 1895 - 1929 w Wilnie) z Kowieńszczyzny, student nauk humanistycznych USB, założyciel Batorii, autor słów hymnu, zmarł na gruźlicę
  175. Wacław Tejszerski, (26 września 1910 w Nowych Święcianach - 25 stycznia 1976 w Warszawie)
  176. Ziemowit Tobolewicz, student rolnictwa USB

    Tomczyk, 1926/27 r.

  177. Tomczyk, c. 1926/27

  178. Maks Tyrczyński, (zob. poniżej ?)
  179. Jan Max Tuszyński, student prawa USB, olderman sem. let. 1938/39
  180. Michał Tadeusz Tyszko, (1910-1991) student prawa USB
  181. Cyprian Ufnal, ( - 1943) z Kongresówki, student farmacji USB, założyciel Batorii, pierwszy olderman 1922, pochowany na Cmentarzu na Antokolu w Wilnie

    Witold Uliński, 1927/28 r.

  182. Witold Uliński, c. sem. zim. 1927/28, sekretarz 1931/32

  183. Edward Uścinowicz, student prawa USB
  184. Oleg Wachowski, student prawa USB

    Waliszewski, 1929 r.

  185. Waliszewski,

  186. Józef Walukiewicz, student prawa USB
  187. Stanisław Waszczun,

    Antoni Ważyński, 1926 r.Antoni Ważyński, 1977 r.

  188. Antoni Ważyński, (1904-1995) ojciec Dariusza (Batoria), student prawa, c. 1926/27, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1928/29 i wiceprezes Zarządu 1929/30, prezes Koła Wileńskiego MW 1931/32, kierownik Grupy Młodych OWP, członek Rady Naczelnej MW 1931, redaktor “Ruchu Młodych” w “Dzienniku Wileńskim”

    Wiktor Weinbaum, prawd. druga połowa lat 30-tych.

  189. Wiktor Weinbaum, (1915 - 25 kwietnia 1999 w Warszawie) ukończył Konserwatorium Muzyczne w Wilnie oraz prawo USB 1939, c. 1933, olderman 1937 oraz 1938, adwokat, dyrektor Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina i dyrektor generalny Towarzystwa im. Fryderyka Chopina

  190. Walenty Wernikowicz (?), ( - 2 marca 1933) dr, filister Batorii
  191. Kazimierz Werstakowski, ( - przed 1977) student prawa, wiceprezes 1937/38, sekretarz 1938, członek Zarządu Bratniej Pomocy USB 1937/38
  192. Eustachy Wierzbowski, ( - 1973) student prawa USB
  193. Michał Willamowicz, sekretarz Wileńskiego Koła Międzykorporacyjnego 1926, wystąpił z korporacji ok. 1925 (?), członek Młodzieży Wszechpolskiej,
  194. Henryk Wiktor, ( - przed 1977) prawnik
  195. Franciszek Wiszniewski,

    Józef Woźniak, 1925 r.

  196. Józef Woźniak, c. sem let. 1924/25, olderman 1928, prezes 1928/29, prawnik, prokurator

  197. Wiktor Wróbel (Wróble),
  198. Feliks Wysocki, student prawa USB
  199. Jan Wysocki, ( - 7 października 1978 w Kielcach)
  200. Olgierd Wysocki, student prawa USB

    Roman Zaborowski, 1926/27 r.

  201. Roman Zaborowski, ( - zm. w Rodezji) olderman 1930, po wojnie na emigracji w Afryce

    Mieczysław Zasławski, 1926/27 r.

  202. Mieczysław Zasławski, ( - 15 września 1959 w Sochaczewie) student med. USB, sekretarz sem. zim. 1927/28 i 1928, lekarz, dr med., żołnierz II Korpusu PSZ, walczył pod Monte Cassino

  203. Wacław Znamierowski, student prawa USB

    Zygmunt Zubrzycki, 1927/28 r.

  204. Zygmunt Zubrzycki, ( - po 1981) c. sem. let. 1927/28, sekretarz 1930, po wojnie na emigracji w Hiszpanii [być może Zygmunt Józef Zubrzycki (18 marca 1907 w Łososkowicach - ) herbu Wieniawa, s. Juliana i Ireny z d. Oppeln-Bronikowska]

  205. Edward Żaba, student rolnictwa USB

    Leonard Żabko-Potopowicz, 1927/28 r.

  206. Leonard Żabko-Potopowicz, c. sem. zim. 1927/28, wojskowy

    Witold Żarnowski, 1926/27 r.

  207. Witold Żarnowski, ( - 18 listopada 1971) z Kowieńszczyzny, w I Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, student nauk matematyczno-przyrodniczych USB, założyciel Batorii, prezes sem. let. 1924/25, pierwszy prezes Związek Filistrów Konwentu Batoria 1929

Pieczęć Batorii, 1930 r.

Listę członków opracowano na podstawie:

1) Paweł Kalukin (uzupełnili Jan Ilczuk i Krzysztof Adam Tyszka), Lista członków Akademickiego Konwentu Batoria (Wilno), (w:) Polskie Korporacje Akademickie 1997, nr 15, s. 14 i n.,
2) Konwent Batoria. Skład od 1922 r. do 1939 r., (w:) Konwent Batoria 1922-2008, Warszawa 2008, s. 30 i n.,
3) materiałów archiwalnych z Archiwum Korporacyjnego,
4) wydawnictw encyklopedycznych i biograficznych oraz rozmów z rodzinami członków Konwentu Batoria.

Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 12 VII 2008 r.
Ostatnia zmiana: 11 VI 2014 r.

Propozycja cytowania: Bartłomiej P. Wróblewski, Akademicki Konwent Batoria (Wilno), (na:) www.archiwumkorporacyjne.pl, stan 11 VI 2014 r.

O Archiwum  |  Muzeum Korporacyjne  |  Aktualności  |  Kontakt  |   English © Archiwum Korporacyjne     Nota prawna  |  Mapa serwisu  | 
Szukaj    »
created by { re.PUBLIK }